Kristjan Port: kas meil on hea, kui soomlastel on halb?

Kristjan Port. Illustratsioon: Toon Vugts

Miks sa petad ennast? Sa ju tead küll, millest jutt käib! Imestunud nägu ei päästa. See on avalik teave. Väide, et teised on samuti süüdi, ei tee pahet kergemaks. Probleem jääb ju alles.

Nii võiks alustada vestlust mõne soomlasega. Sealsete uuringute järgi tunnistab kaks kolmandikku 15-79 aastastest, et nad kogevad vähesest kehalisest aktiivsusest tulenevaid süümepiinu. Südametunnistuse pitsitamiseks ei piisa ainult kasinast kehalisest aktiivsusest. Mürgise tunde jaoks on vaja täita veel üks kriteerium. Selleks on teadmine. Kui igaüks eraldi ja kõik üheskoos teavad, et kehaline aktiivsus on kasulik. Seega jättes endale pakkumata midagi lihtsalt kättesaadavalt kasulikku, on loogiline kui järgneb parajalt masendav enesetunne.

Eelmise aasta talvel läbiviidud uuringus tunnistas iga seitsmes soomlane, et kogeb päevast päeva vähese liikumisaktiivsuse teadvustamisest tingitud piinu. Iga neljandat soomlast tabab sarnane äng vähemalt korra nädalas ja teist sama palju piinab enesepõlg regulaarselt vähemalt korra kuus. Naiste seas oli tusk liikumatusest meestega võrreldes natukene suurem ja sagedasem.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Loe artikleid (66)