Kristjan Port: kas inimene vajab uut operatsioonisüsteemi?

Foto: John Haslam, Flickr, CC

Inimese loomuses peitub algoritm, mis ajab meid ahnitsema, kaotades piiripidamise tunde. Kas tulevikus võiks piisata meie tarkvara uuendamisest, et inimesed suudaks tundeid ohjata? Seda kõike pikema ja parema elu huvides.

Ihaldatavate mobiiltelefonide hind jõudis suvelõpu mudelitega 1000 euroni. Seda on enam, kui küsitakse paljude sülearvutite eest. Seda on rohkem, kui võiks arvata, et ollakse valmis maksma telefoni eest, mille kasutamise himu on määratud hääbuma tõenäoliselt juba aasta pärast, kui levivad kuulujutud järgmisest mudelist.

Tunded ja ratsionaalsus elavad iseseisvat elu

Arvatavalt peitub närvisüsteemis head ahnitsema ajav algoritm, mis aheldab samaaegselt mõistuse, et kaotada kontroll kulude üle, mida muus olukorras oleks teisiti hinnanud. Kuluda võib aega ja vaja on kõrvalt mõtlemise abi olukorra absurdsuse mõistmiseks. Loomulikult ei piirdu nähtus mobiiltelefonidega. Täitmatuse nõidus varjub enamikes asjades. Näiteks on riidekapis vaid viiendik kantavaid riideid. Ilmselt ei hangitagi suurt hulka asju kasutamiseks, isegi kui ostes seda plaaniti. Olulisemad on ostuhetke saatvad head tunded.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Loe artikleid (62)