Johanna Juhanson: lahe, et Edasit tehakse nii, et kvaliteet on tähtsam kui kvantiteet. “Edasi on ka minu mõte”

Johanna Juhanson.

Lühiintervjuude sarjas “Edasi on ka minu mõte” uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Johanna Juhanson on hambaarst ja Edasi lugeja.

Edasi jäi mulle esimest korda kätte Rotermannis kohvikus Röst mitu aastat tagasi ja mäletan mõtet, mis koheselt tekkis – „Kuidas ma varem ei teadnud, et Eestis sellist ajakirja välja antakse?“ Tänaseks olen regulaarne lugeja, kuid minu vaade on ajakirjale samaks jäänud. Lahe, et tehakse nii, et kvaliteet on tähtsam kui kvantiteet! Väga mõnus on olnud ka jälgida, kuidas väljaanne ise on ajas arenenud, laienenud ja rohkem enda nägu läinud.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020–2023” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas olete selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas teie seda tõlgendate, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli te Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näete?

Edasi eristub kindlasti ja peamiselt ühtlase kõrge sisu kvaliteedi poolest. Puuduvad klikke haaravad petlikud pealkirjad, sisutühjad artiklid ning viimasel ajal enda elus olen eriti hakanud hindama elustiili rubriiki, kus nii mõnigi artikkel on pannud minu igapäevast halli rohkem pühana mõtestama.

Ajakirjandusmaastikul näen Edasi rolli pakkuda platvormi pikkade narratiivsete lugude avaldamiseks, pakkudes süvitsi minevaid ja põhjalikke artikleid kui ka intervjuusid nüansirikastel teemadel. See annab ruumi ja aega, et põhjalikult jutustada lugusid, mida mujal oleks võib-olla raske avaldada või jääks igapäevaste avaldatud artiklite ja uudiste koguse varju.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovitage palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Esimesena toon välja artikli, mida lugesin esimese kättesattunud väljaande kaante vahel kohvikust Röst – „Eia Uus: pidu minus eneses“. Selle sama lühikese, kuid nii tabava artikli juurde tulen ikka mõned korrad aastat. Lihtsalt, et meelde tuletada, kui tähtsad on ka kõik väikesed asjad. Või on nad tegelikult üldse nii väikesed?

Teisena soovitan hiljuti avaldatud „Elisabet Reinsalu: koristades maja ja hinge“. Lihtne ja ilus tekst, mille ridades on üks ilus mõte – „Kaugenemine elu proosalisemast, argipäevasest poolest teeb meid inimestena mitte lihtsalt eluvõõraks ja saamatuks, vaid ka “äratõusnuks”, ennast paremaks pidavaks. Muudab meid tühisemaks.“

Kolmandada soovitan lugeda hoopis Indrek Mustimetsa novelli “Kukeseened kerges õlis.” Kukeseene hooaeg on meil täna küll juba oma viimases vaatuses, kui loos maalitakse hoopis hooaja avastseen. Eks ikka sisu on rohkem, kui vaid kukeseened ning lugeja leiab kindlasti noote elu aeglase ilu ja lihtsuse väärtustamisest. Lugu on hea, soovitan julgelt!

Otsustasite teha Edasi grupitellimuse, kuidas see otsus sündis?

See otsus sündis Tartu-Tallinn rongis. Lõpetasin parasjagu suvenumbri lugemist ja jäin rohkem ihkama. Ja head asjad ja emotsioonid on alati paremad jagades, seega tegin Instagramis postituse küsides, kas keegi mu sõpradest oleks ka huvitatud tellimuse tegemisest. Ja nii tuligi Tallinnas, Tartus ja isegi Hollandis elavatest sõpradest punt kokku!

Rääkige palun mõne sõnaga ka oma tööst ja mida teile meeldib teha vabal ajal.

Elukutselt olen hambaarst ja ka minu vaba aja tegevused on seotud käsitööga. Ma olen aastaid tegelenud maalimisega, joonistamisega ning nüüd olen käed soojaks teinud ka keraamika alal. Ja kui käed on ära väsinud, meeldib mulle jooksmine.

Kui oleks teie otsustada, siis mida ja miks võiks teha Eestis teistmoodi, et muuta meie elu paremaks?

Suure linnastumise varjus usun, et kogukondade ja väiksemate piirkondade arendamine ning väärtustamine on väga oluline, millest võiksid võita kõik. Eesti ei ole ainult Tallinn või Tartu, vaid nii palju kodumaa hinge on mööda väikeseid külasid, rannikuäärt ja metsanurki laiali laotatud. See on ilus ja oluline, et Eestis kiheleks elu igal pool, kuid tehes seda koos loodust  ja traditsioone arvestades, mitte neid lõhkudes.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel. Siit leiab põhjusi, mida teised lugejaid Edasi juures väärtustavad.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. Siit leiab põhjusi, miks reklaamida Edasis.

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org. Siit leiab toetajate arvamusi, miks nad meile toeks on otsustanud olla.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (271)