Eia Uus: mulle meeldib, et Edasi ei klähvi mööduva killavoori järel, vaid proovib tabada pikaajalisemaid nähtusi. “Edasi on ka minu mõte”

Eia Uus.

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Eia Uus on kirjanik ja Edasi kaasautor.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Esimene mälestus on kahtlemata Edasi looja Janecki põlevad silmad, kui ta rääkis, mida ta teha tahab – kvaliteetväljaannet “aeglase” lugemisega. Nakatav kirg ja pühendumus.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Suurema osa oma vabast ajast pühendan kirjandusele, mulle vist sobivad suured aegadeülesed narratiivid rohkem kui päevauudised. Mulle meeldib see, et saan Edasit kas paberil või veebis lugeda siis, kui on õige tunne ja aeg – ning enamik lugusid pole kuidagi vananenud, sest ei klähvi mööduva killavoori järel, vaid proovib tihti tabada pikaajalisemaid nähtusi.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Tavaliselt loen esimesel võimalusel läbi mõtted, mille on kirja pannud Mart Kase, Annika Laats või Elisabet Reinsalu.

Mu enda lugu “Hoida elavaid” tõi vist kõige suurema vastukaja, mis üldse ükski mu tekst viimase 16 aasta jooksul leidnud on. Oli huvitav näha, et kümned tuhanded lugesid ja sajad jagasid. Et selline teema, vaimse tervise hoidmine, saab nii suure hooga ühiskonnas levida.

Sul on värskelt ilmunud uus raamat “Kirjad Buenos Airesest”, millest see räägib ja mis on selle raamatu kõige olulisem sõnum sinu jaoks, mida soovid, et lugejateni võiks jõuda?

Raamat räägib kõigest väikesest ja suurest, millest kokku moodustub elu – sõprusest, kurbusest, armastusest, üksindusest, kirjandusest, tormidest ja nii edasi. Esimesed lugejad ütlevad, et mu soov – elujaatavus ja helgus – tõepoolest poeb lugeja hinge raamatuga aega veetes. Keegi kirjutas mulle: “Eia! Su raamat paneb mind iseenda elusse armuma!” See ongi see.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata? 

Soovitus uueks sügiseks? Vaata argipäeva korraks uute, veidi roosamate prillidega. Nagu rändur, kes satub võõrasse linna, kus rohi näib rohelisem. Märkasin nii sügishallis Tallinnas pargis suudlevaid paare, kohtudes embavaid sõpradekampasid ja “tsauuuuu! Pole sind nii ammu näinud!”, ema sülle jooksvaid lapsi, kollihäälega tittesid taga ajavaid isasid, laiali minevaid sõpru ja “Issand, kui hea oli sind näha. Nii kallis oled!”, liivakastis üksteisele pai tegevaid lapsi, käevangus jalutavaid vanakesi…

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)