Eke Habakuk: üks vähestest ajakirjadest, mida olen valmis oma raha eest ostma. “Edasi on ka minu mõte”

Eke Habakuk.

Juulist detsembrini ilmub Edasi veergudel meie kirjastuse 5. sünnipäeva puhul lühiintervjuude sari “Edasi on ka minu mõte”, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Eke Habakuk on gümnasist ja Edasi lugeja.

Mis on sinu esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatad meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Edasi puhul oli asi lihtne: sattusin hea reklaami küüsi. Tundub, et lõpuks hakkas mu jutt sellest suurepärasest ajakirjast ka mu lähedastele ajudele käima, mistõttu sünnipäeval sain kingiks aastatellimuse.

Edasiga olen kursis olnud umbes aasta. Tunnistan, et esmalt köitis mind selle välimus, mida imetlen siiamaani. Sest isegi reklaamid artiklite vahel pakuvad siin silmailu ning see on tase omaette.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas sa oled selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas sina seda tõlgendad, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli sa Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näed?

Jah, ikka. Tegemist oleks justkui clickbait’i otsese vastandiga. Edasi ajakirjakaas ei ürita su pilku püüda harilikul viisil, mammutisuuruste pealkirjadega, vaid on palju tagasihoidlikum. Paradoksaalselt on selline arglikum lähenemine hoopis unikaalsem nende inimeste silmis, kes ehk ootavadki ajakirjanduselt midagi uut ja värsket.

Veel üks ebatavaline asi, mille poolest Edasi peavoolust erineb, on aeg. Kuigi ma ei näe toimetuse kulisside taha, tundub mulle, et artiklite väljaandmisega ei kiirustata. Tulemuseks on hoopis ajatumad vaatenurgad teemadele, mida peameedia käsitleb. Edasi tundubki mulle nagu mõtlik kaljukits, kes ootab, kuniks esialgne kõmulaviin ta ees on alla langenud, et siis rahulikult järgmisele kaljunukile hüpata.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovita palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Esimene autor, kelle artiklitele soovitan pilgu peale visata, on kindlamast kindlamini Ilmar Raag. Tema esseede kogumikku “Kuidas hullud said prohvetiteks” oli mul lausa raske käest panna – neis tekstides suutis Raag kaine rahuga arutleda tehnoloogiahiidude, rahvusliku identiteedi, Eesti julgeoleku jne üle… Ja lihtsalt nii huvitav on! Lugemise teeb veelgi nauditavamaks aeg-ajalt kasutusele võetud huumoriprisma ning ka esseevorm, mis teksti veelgi rohkem selgust loob. Soovitan esseede hulgast alustada näiteks sellest: “Justkui põliseestlaste manifest”.

Mida ütleksid oma sõbrale, miks ta Edasi lugejaks võiks hakata?

Ütleksin, et Edasi on üks vähestest ajakirjadest, mida olen valmis oma raha eest ostma. Tegemist on aeglase lugemisega, kuid see aeg tasub ennast ära.

Mida ma ei küsinud, aga millele sa oleksid tahtnud vastata?

Oleksid võinud küsida, kuidas panna noori ajakirjandusest huvituma. Sa oled see, mida loed, millist muusikat kuulad ning millistele Facebooki üritustele sa “going” märgid. Minusuguseid edasipüüdlikke noori, kel on tung otsingute järele, huvitab igasugune uudne, huvitav ja kvaliteetselt tehtud kraam, millega oma identiteeti ehitada ja ehtida; mis pakub samastumisvõimalust, et tunda end osana tähendusrikkast ja väärtuslikust protsessist. Selline noor ei soovi, et teda üldisest lugejaskonnast eraldataks. Noorteajakirjandust ta ei salli, seevastu tahab ta, et teda tõsiselt võetaks ja vaikimisi arutelusse kaasataks, mitte ei tiritaks vägisi kaasa. Lõppude lõpuks on ju ikkagi noored ise need, kes tänapäeva väärtusi ümber seavad. 

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. 

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org.

Edasi kohta saab rohkem lugeda siit ja siit (PDF).

***

“Edasi on ka minu mõte” on ajakirja Edasi 5. sünnipäeva puhul ilmuv lühiintervjuude sari, kus uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Edasi sünnipäev on 21. septembril.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (264)