Allison Sweet Grant & Adam Grant: kuidas läbirääkimiste kaudu jõuda parema abieluni?

Foto: Chris Cash, Pinterest

Kompromisside tegemine on abielus üle hinnatud – tegelikkuses tuleb sul hoopis omandada suurepärane läbirääkimisoskus. Maksimaalse abieluõnne leiad selle abil.

Kui olete nagu enamik abielus paare, siis olete ilmselt langenud rutiini, kus mõlemal on välja kujunenud oma ülesanded – üks peseb pesu, teine teeb sisseoste. See tekitab peaaegu alati probleemi, kus üks osapool on õnnetu ja mõtleb, et miks just tema peab kassi liivakasti puhastama?

Võiksite jätta otsustamise võõraste hoolde ning see ei ole tegelikult nii pöörane idee, kui see algselt tunduda võib. On tõendeid, et võrreldes kauaaegsete paarikestega suudavad äsja kohtunud inimesed läbi rääkida sel viisil, mis rahuldab mõlemaid pooli. Armunud inimesed tihtipeale kiirustavad, et leida kompromisse, mis tekitavad inimestele soovimatuid kohustusi. Võõrad seevastu võtavad aega, et kuulata ja teha koostööd ning seeläbi leitakse mõlemaid pooli rahuldavad lahendused. Abielus paarina arvame, et on kurvastav, kui paljud läbirääkimised ei anna tulemusi. Me arvame, et suudame oma kallimaga leida paremaid lahendusi (selle asemel, et tänaval võõraste käest küsida, kes peaks koju piima ostma). Me oleme veetnud viimased 13 aastat püüdes leida viisi, kuidas korraldada oma kaasaga läbirääkimisi nii, et see ei rikuks teie abielu. Alljärgnevalt toomegi teieni, mida oleme avastanud.

1. Ankurdamine

Kui arvad, et sinu kaaslasel on kohutavalt halb maitse, siis tahad olla kindel, et sina võidad. Ehk olete valimas uut diivanit, reisisihtkohta või nime oma lapsele (nagu meiegi)…

  • Allison: Mulle on alati meeldinud nimi Gertrude.
  • Adam: See nimi oli juba 1842. aastal aegunud.
  • Allison: Gertie kõlab armsalt. Gertrude võib olla formaalseks kasutamiseks.
  • Adam: Jõle.
  • Allison: Olgu…kuidas oleks Natalie?
  • Adam: See juba läheb.

Allison teadis, et Adam ei nõustuks iial nimega Gertrude – ta kasutas seda lihtsalt ankruna. Ankurdamine tähendab, et käid välja julge oma pakkumise, mille kõrval teised mõjuvad tagasihoidlikult. Uuringud näitavad, et maja müües tuleks hind määrata tegelikust umbes 1000 dollarit suuremaks ning see suurendab lõppkasumit 500 dollari võrra. Inimesed kardavad tihtipeale ankurdamist kasutada, kuid see annab sulle rohkem mänguruumi ning aitab saavutada tulemusi, mis räägivad sinu kasuks.

Allison teadis, et Adam vihkab vanamoodsaid nimesid, kuid tahtis olla kindel, et tema kohutav maitse ei välistaks klassikalisi nimesid. Isegi, kui Adamile ei meeldi nii väga nimi Natalie, siis Gertrudi kõrval kõlas see ometigi hästi. Ankurdamine mõjub muidugi vaid juhul, kui esimene pakkumine on mõistlik. Kui Allison oleks pakkunud esimesena selliseid nimesid nagu Hephzibah või Philadelphia, siis ei oleks mingit arutelu isegi tekkinud. Adam oleks lihtsalt minema kõndinud, samal ajal kaheldes oma naise võimes otsuseid langetada. (Allison on muide veendunud, et nimi Gertie tuleb tagasi moodi. Siit kuulsite seda esimesena!)

2. Ultimaatumimäng

Mõnikord käib mäng nii madalatel panustel, et paarid jõuavad läbirääkimisteni ainult selleks, et mitte otsuseid langetada. Meie puhul on selliseks teemaks õhtusöök. Kord nädalas söödame me lapsi varakult ja tellime täiskasvanute toitu. Probleem on aga selles, et kumbki meist ei taha restorani valida.

Lõpuks mõistsime, et sellele probleemile on lihtne lahendus, mida sotsiaalteadlased nimetavad ultimaatumimänguks. Tuleb välja, et isegi šimpansid teavad alateadlikult, kuidas seda mängida. See on täiskasvanute versioon sellest, kui ütleme oma lapsele „Sa võid kooki lõigata, aga su vend saab oma tüki ise valida.“

Üks meist koostab meeldivate restoranide nimekirja ja teine teeb lõpliku valiku.

Järgmisel korral vahetame rollid. Adam teab, et filmide puhul, kui ta soovitab X-Men seeria viiendat, kuuendat ja seitsmendat osa, siis tuleb tal Allisoni valikute ajal vaadata mõnd Wes Andersoni filmi. Meil mõlemal on motivatsioon mitte valida filmi, mis teise õnnetuks muudaks. See loogika kehtib pea kõige suhtes, mida koos tehakse. Lähete puhkama? Üks valib sihtkoha ja teine planeerib tegevused. Remondite kööki? Üks valib stiili ja teine seadmed. Loote keset Vaikset ookeani oma saareriigi? Üks disainib vapi ja teine valib rahvuslinnu.

3. “Paketeerige” ebameeldivad kohustused

See on keerulisem, kui teil on väga erinevad eelistused. Sina tahad elada maal, aga tema suurlinnas. Sina tahad nelja last, tema aga kahte (või üldse mitte). Seda juhtub ka pisiasjade puhul. Sina lähed varakult voodisse, tema on aga kaua üleval. Te mõlemad vihkate söögi valmistamist, aga eelistate mitte nälgida. Kuldse kesktee leidmine ei toimi – hakkate elama kartulifarmis Tulsas koos oma kolme lapsega, kes söövad kõik eined McDonald’s restoranis. Kõik on õnnetud.

Adam on endine sukelduja ja kui me maja ostsime, siis ta soovis väga basseini. Allison aga mitte. Ta ei ole ujuja ja muretses laste ohutuse pärast. Me mõlemad olime oma soovides kinni ja meil oli lahenduse leidmisega probleeme. Me oleksime võinud selle probleemi lahendada läbi kompromissi saavutamise, aga see oleks paratamatult ühe meist õnnetuks muutnud. Samuti on viga kordamööda ülesandeid laiali jagada, kuni kõik saab tehtud. Üks jalutab koeraga, teine valmistab õhtusöögi jne. Palju efektiivsem on ülesanded kõik korraga ära jagada: mina jalutan koeraga ja vahetan elektripirni, sina püüad ämblikke ja valmistad õhtusöögi.

4. Laske kõigil midagi võita

On hetki, mil läheb vaja kõrgema taseme läbirääkimisoskuseid. Meie vajasime seda basseinisituatsiooni lahendamisel. Soovitame omavahel ühendada erinevad probleemid. Saa teada, mis sinu kallimale veel oluline on ja tekita läbirääkimised, kus on välja toodud ka sinu vastupidised eelistused. Las igaüks võidab teemal, mis talle kõige tähtsam on. Seega, kui sinu kallim vihkab ämblikke, siis võiksid selle töö vabatahtlikult enda peale võtta, vastutasuks helistab tema kaablifirmasse.

Meie puhul tähendas see seda, et Adam saab basseini, kui Allison võib panna nime meie esmasündinud pojale. Allisoni jaoks oli olulisem panna meie pojale silmapaistev nimi kui elada basseinivabas kodus. Adam omakorda hoolis rohkem sellest, et pojal oleks kuskil ujuda, mitte ei muretsenud narrimise pärast, mis poega halva nime korral tabada võib. Esitasime mõlemad oma tingimused – hoolikalt läbi mõeldud ohutuslahendused basseinile ja ei mingeid nimesid, mis pärinevad 19. sajandist. Adam on juba kaheksa aastat ujunud basseinis, mis on aiaga ümbritsetud ning varustatud alarmi ja ohutuskattega. Oma kaunist poega, kelle nimeks ei saanud Ulysses Sweet Grant tervitasime me 2013. aastal..

Allikas: Redbookmag.com

Artikli tõlge: Liina Paas

Adam Grant

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor ja mitme New York Times' i bestselleri autor. Tema raamatuid on tõlgitud 35 keelde ja ta on valitud maailma 25 mõjukama juhtimismõtleja hulka. Tal on doktorikraad organisatsioonipsühholoogias. Edasi avaldab autori loal tema juhtimismõtteid ja artikleid. Loe artikleid (32)