Adam Grant: parim viis saada inimesi õppima ja kaasa mõtlema, on tekitada uudishimu. 4 meetodit, kuidas seda teha

Versailles I Foto: Hernán Piñera, Flickr, CC

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor, mitme New York Times’i bestselleri autor, ta on valitud maailma 25 juhtiva juhtimismõtleja hulka. Edasi hakkab regulaarselt avaldama Adam Granti nõuandeid juhtimis- ja psühholoogiateemadel ning vastuseid põnevamatele talle saadetud küsimustele.

Shivani (Udaipur, India) ja Kirk (Scottsdale): Kuidas panna inimesi huvituma teemadest, mis hetkel ei pruugi olla vajalikud, kuid on siiski olulised? Kuidas panna inimesed maailmast rohkem huvituma? Kuidas julgustada inimesi mõtlema? Mitte ainult konkreetsest teemast, vaid üldiselt.

Öeldakse, et sa võid viia hobuse veekogu juurde, aga ei saa sundida teda jooma. Õnneks ei ole inimesed hobused. Parim viis inimeste õppima ja kaasa mõtlema saamiseks, on tekitada uudishimu. Minu põhieesmärgiks õpetades, kirjutades, kõneledes ja nõu andes ongi uudishimu sütitamine. Otsin viise, kuidas tekitada inimestes teadmistejanu. Olen avastanud neli meetodit, mis töötavad päris hästi:

  • Salapära

Andke inimesele mõistatus, millel ei ole pealtnäha lahendust ning see tekitab temas tahtmise see lahendus leida. Vennad Heathid kirjeldavad seda kui sügelust, mida me tahame meeleheitlikult kratsida. Miks on meestel nibud? Miks ei saa iseennast kõditada? Kuidas pani David Copperfield Vabadussamba kaduma? Kui universum laieneb, aga universum on kõiksus, siis kuhu sellel areneda on? (Suutmatus sellele küsimusele vastust leida pani mind loobuma füüsikukarjäärist.) Kuid seistes silmitsi selliste küsimustega, hakkad sa seletamatute maailmaimede osas muutuma üha uudishimulikumaks.

  • Üllatus

Jaga informatsiooni, mis pöörab oletused ümber. Õpetades meeldib mulle esitleda igal nädalal vähemalt üht uurimust, mis seab kahtluse alla üldlevinud teadmised. Kas teadsid, et tööga vähem hõivatud inimesed on sageli lastetud ja vallalised? Aga seda, et teiste inimeste emotsioonide mõistmiseks tuleb neid silmad kinni kuulata, mitte otse näkku vaadata? Või et meesjuhatajad maksavad oma töötajatele rohkem, kui nende esimene laps on tütar? On raske mitte küsida: Miks? Kuidas? Kuidas see tõestatud on? Kui õpilasi niimoodi korduvalt üllatada, siis tekib neil harjumus selliseid küsimusi küsida ning nad saavad aru, kui vähe nad tegelikult inimkäitumisest teavad.

  • Vastupidine mõtlemine

Ärgitage inimesi ette kujutama, milline oleks olevik, kui minevikusündmused oleksid kulgenud teisiti. Mis oleks juhtunud, kui inimene oleks eksisteerinud dinosaurustega samal ajal? Kui Lincoln poleks mõrvatud? Kui Steve Jobs poleks Apple juurde tagasi pöördunud? Kõik vältimatuna tundunu muutub äkitselt asjaolude juhusteks ning see avab meie meeled kõigile tänase päeva nüanssidele, mis võivad kaardimajana mõjutada meie homset.

  • Perspektiivi seadmine

Seadke inimestele väljakutse veeta päev või lihtsalt üks kohtumine mõeldes ja käitudes kellegi teisena. Või lihtsalt lugeda biograafiat või romaani. End kellegi teise kingadesse asetamine sunnib sind süvenema tema emotsioonidesse ja veendumustesse. Mingil hetkel märkad kontraste enda ja tema uskumuste vahel ning muutud inimloomuse suhtes uudishimulikumaks.

Teksti on inglise keelest tõlkinud Liina Paas.

Adam Grant

Adam Grant

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor ja mitme New York Times' i bestselleri autor. Tema raamatuid on tõlgitud 35 keelde ja ta on valitud maailma 25 mõjukama juhtimismõtleja hulka. Tal on doktorikraad organisatsioonipsühholoogias. Edasi avaldab autori loal tema juhtimismõtteid ja artikleid. Loe artikleid (25)