Adam Grant: kuidas saavutada enesekindlust?

Foto: Chris & Karen Highland, Flickr, CC

Edasi avaldab juhtimismõtleja Adam Granti nõuandeid juhtimis- ja psühholoogiateemadel ning vastuseid põnevamatele talle saadetud küsimustele.

Tracy (Philadelphia): Käesolev aasta on olnud mulle karjääri osas väga edukas, kuid kardan, et hommikul ärgates avastan, et mind on kõrvale heidetud ning tunnen, et ma ei vääri oma positsiooni. Millised on Sinu mõtted nn petja sündroomi osas ning miks on see naiste seas rohkem levinud? Mida soovitaksid selle vältimiseks, et nautida oma saavutusi ja edu?

Tavaliselt vastan ma naisi puudutavatele küsimustele toetudes parimatele allikatele, mida leida suudan. Kuid kuna nn petja sündroomi kohta on üllatavalt vähe allikaid, siis on risk, et tekib nö mansplaining hetk (mehe püüe selgitada midagi naiste kohta).

On allikaid, mis väidavad, et naiste puhul on nn petja sündroom seotud fikseeritud mõtteviisiga. Uskudes, et sinu võimed on kivisse raiutud, võib tulla tagasilöök. Kui jõuad arusaamiseni, et me kõik oleme võimelised edasi arenema, siis risk väheneb, sest see, kes sa oled sel kuul, on alles ettevalmistus järgmiseks aastaks.

Nagu on öelnud Reid Hoffman, siis parim viis enesekindlust kasvatada on uskuda endasse kui võimekasse õppijasse.

Kui kõik teised sinu ümber usuvad sinusse rohkem kui sa ise, siis on selle lahendamiseks kaks viisi. Esimene võimalus on langetada nende ootuseid sinu suhtes (pole soovitatav). Teiseks võimaluseks on tõsta sinu enese ootusi iseenda suhtes.

Huvitav on küsida teistelt, miks nad sinusse usuvad. On suur võimalus, et nemad hindavad sind paremini kui sa ise.

Aastate jooksul on mul olnud palju õpilasi ja kolleege, kes on kiitnud parima enda peegeldamise harjutust: palu 15-20 oma tuttaval jagada lugu selle kohta, millal sa olid nende arvates iseenda parim versioon ning seejärel koosta nende vastuste ühisosa põhjal portree. Kui oled oma tugevuste osas teadlikum, siis kahtled endas vähem.

Teksti on inglise keelest tõlkinud Liina Paas.

Adam Grant

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor ja mitme New York Times' i bestselleri autor. Tema raamatuid on tõlgitud 35 keelde ja ta on valitud maailma 25 mõjukama juhtimismõtleja hulka. Tal on doktorikraad organisatsioonipsühholoogias. Edasi avaldab autori loal tema juhtimismõtteid ja artikleid. Loe artikleid (42)