Eiki Nestor: kuidas seletada pilte äärmuslaste valijale?

Eiki Nestor. Foto: Karoliina Kreintaal

Kõige raskem saab olema lahti seletada uut ja keerulisemat maailma valijale, kes ootab poliitikalt mustvalgeid lahendusi. Aga seletama peab, muud võimalust ei ole ju? Arutleb Eiki Nestor.

Imestan, kui poliitilise äärmusluse populaarsuse tõusu põhjuseks Eestis peetakse ühe, teise või kolmanda poliitika läbikukkumist või tegemata jätmist. Sellega ei taha ma öelda, et meil selliseid ebaõnnestumisi poleks. Oh ei! Küll aga on äärmusluse tõusu põhjustel palju laiemad tagamaad. Sest kui Eestis on midagi tegemata, siis ei saa see olla põhjuseks, miks populistlikud must-valget poliitikat ajavad erakonnad koguvad hääli ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Prantsusmaal vôi mujal. See tõsiasi ületab riigipiire ja neid ühendav jõud peab olema laiem.

Viimaste aastakümnete ainus tähtsam muutus, mis riigipiire ületab, on olnud teadmiste, faktide ja muu info kiirem levi maakeral. Selle muu informatsiooni alla kuuluvad ka sulaselged lollused a la “maa on tegelikult lame”. Nii ongi osa valijatest demokraatlikes riikides kaotanud selles uues ja avatud maailmas kindluse nii oleviku, tuleviku kui ka minevikust arusaamise asjus. Ja teine osa valijaist näeb selles avatuses plusse ning mõistab, et nii saabki olema. Populistide tegelik vaenlane ei ole kõiki mõistma tõttav multikulti-liberaal, vaid interneti abil avatuks saanud maailm kogu oma rikkuses ja vaesuses.

Eiki Nestor

Eiki Nestor on SDE liige, Transporditöötajate ametiühingu liige ja volikogu esimees. Loe artikleid (4)