Marko Mihkelson: Putini “pikk plaan” NATO hävitamiseks

Marko Mihkelson. Illustratsioon: Toon Vugts

Venemaa presidendi pähe ei näe ka kõige vilunumad luurajad. Ilmselt isegi mitte Putini parimad sõbrad. Mis seal toimub ja millise eesmärgi ta isiklikult endale elu lõpufaasis on seadnud, teab ta vaid ise. Tema senised teod ja sõnad lubavad oletada, et Putini kinnisideeks on taastada Vene impeeriumi mõju ja hiilgus. Kuid mitte ainult.

See kätkeb endas paratamatult n-ö Vene eluruumi laiendamist, mida ta üritab praegu teha lugematute ohvrite hinnaga Ukrainas. Kuid see on vaid üks lahinguväli suuremast (hübriidsest) sõjast. Putini olulisem eesmärk Vene impeeriumi taastamise kõrval on nõrgestada Ameerika Ühendriikide liidrirolli maailmas, tõrjuda ta Euroopast ning saavutada ise domineeriv positsioon Euroopa julgeoleku kujundamisel.

Marko Mihkelson

Marko Mihkelson on ajaloolase haridusega ajakirjanik ja poliitik. Ta on töötanud Postimehe Moskva korrespondendi ja peatoimetajana ning juhtinud Riigikogus väliskomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni ja riigikaitsekomisjoni. Ta on raamatute "Venemaa: valguses ja varjus" ja "Murdeajastu" autor, kirjutanud õpikutekste ning analüüsinud rahvusvahelisi sündmusi nii Eesti kui välisajakirjanduses. Edasis kirjutab Marko Mihkelson kord kuus Eestile olulistel välispoliitilistel teemadel. Loe artikleid (83)