Leslie Leino. Hiina strateegiline vaade Venemaa invasioonis Ukrainasse

Venemaast ja Hiinast on saanud uue ajastu kõikehõlmavad strateegilised partnerid. Selle liidu kaudu soovib Hiina ehitada ühisrinnet eelkõige USA vastu. Foto: Shutterstock

Hiina jaoks on Ukraina vaid puslekild laiemas pragmaatilises visioonis, kirjutab Hiina-ekspert Leslie Leino. Erinevalt Vaikse ookeani kolme telje strateegia militaarsest alatoonist on Euraasia lääneosa jaotus kantud pehme mõju põhimõttest ning on kihilisem. Laias laastus jagunevad kolm telge nii: Kesk-Aasia, 16+1 ja Lääne-Euroopa.

“Hiina soov on läbi stabiilsete suhete naabermaa Venemaaga leida julgeolekukeskkonnas tagatis oma riiklike arengueesmärkide täideviimisel,” kirjutas Hiina üks mõjukaim diplomaat Fu Ying 2016. aastal artiklis, mis ühtlasi valiti 2018. aastal ilmunud Fu Yingi raamatu “Vaadates maailma” (hiina k “Kan shijie”) Hiina-Venemaa suhete peatüki esinduskirjutiseks. Selline nägemus iseloomustab Pekingi strateegilist vaadet suhetele Venemaaga nii enne Venemaa invasiooni Ukrainasse kui pärast.

Märksõnad on naabermaa ja stabiilsus. Külma sõja lõppemise järel on Hiina üheks olulisemaks strateegiliseks eesmärgiks olnud heanaaberlike suhete kaudu ehitada vahetus naabruses üles stabiilne, ennustatav ja turvaline julgeolekukeskkond, pannes globaalseks suurriigiks tõusmisel paika selle arhitektuuri alustalad.