Kristjan Port: tehisintellekt ärkas ellu

Foto: Shutterstock

Oleme tunnistamas inimese tööle vastavate ja siin-seal seda ületavaid tulemusi pakkuvate tehisintellektil rajanevate teenuste jõudmist tavakasutusse. Tänases olukorras oleks moekas “olla natuke hirmul”.

Öeldakse, et piisavalt pika aja sees realiseerub kõik, mis võimalik. Lõviosa moodustab juhuslik ja tähtsusetu. Harvem sünnib süsteemsusi loovaid asjaolude ja ainete kombinatsioone. Selliseid, millest tärkab elu. Meie nende seas, muu elava keskel vahest kõige uudishimulikum ja õppimisvõimelisem. Õppida ja avastada on palju. Meie otsingute taga võib lasuda missioon leida tee järgmisele levelile.

Krüptilised lühendid ChatGPT, GPT-4, LAMDA, LLaMA, Dall-E, Claude, Alpaca, Midjourney, Stable Diffusion, Ernie jt on seniste otsingute tulemusel valminud uuemad tehisintellekti näited. Kiusatus on öelda, et meie mõtlesime need välja. Ent mõtelda võiks, et oleme inimestena olnud maailmas toimuva vaatlemisel aktiivsemad ja tähelepanelikumad, mistap avastasime ka tee mainitud lahendusteni. Samad võimalused on kõigile avatud, ole sipelgas või loorberileht. Kellelegi ei keelata avastamast maailma toimimise seaduspärasusi, et nendega arvestades seda tõhusamalt kasutada, luua hüvesid, sealhulgas tehisintellekti. Saatuslik loos sattus inimesele.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Loe artikleid (62)