Maian Kärmas: “Kas sa Eesti Laulu vaatasid?”

Tondiraba jäähall, Tallinn. 11.02.2023. Eesti Laul 2023 finaalis 2. koha saavutanud Ollie. Foto: Madis Sinivee/Sky.ee, Scanpix

Küsimus “Kas sa Eesti Laulu vaatasid?” kätkeb enamat kui pelk esmaspäevahommikune ajaviide kontori kohvinurgas.

Igal aastal jõuab vääramatu kindlusega kätte see talvine varahommik, mil kontori kohvinurgas esitatakse pärast järjekordset eurolaulude nädalavahetust just see stampküsimus. Kogu see lugulaulude võistumäng on nii pagana meelelahutuslik, et sellele on raske vastu panna. Nagu üks mõnus patune kook pärast nullkalori salatit. Kes sellele ikka ei oskab öelda? Kuid olles aastakümneid sellel karussellil nii sõitja kui pealtvaatajana kaasa teinud, kerkib mus igal aastal pinnale küsimus: kas meil maksab Eurovisiooni pelgalt meelelahutuse ja popkultuuri maiuspala pähe võtta?

Tänaseks on selgunud, kes siis mais meid Eurovisioonile esindama läheb. Jah, tubli osa meist ennustas seda niigi. Alika oli eos veenev. Just veenev. Sest mis eristas teda teistest – lisaks hästi kirjutatud laulule ja tugevale vokaalile oli selleks igal sammul täpselt kalibreeritud esitus. Minetamata seejuures ehedat tunnet. Esitus, mis kasvas astmeliste lainetena oma viimase, võimsa noodini. Midagi ei läinud emotsionaalses enesetõestuse tuhinas lappama. Nagu sageli juhtub. Juhtus mõnedel ka sel aastal. Kuid oma sildade laotamisel hoidis Alika temperatuuri just täpselt õige piiri peal ja seeläbi löödi perfektne värav. Brava, brava, brava! Ja edu Liverpoolis!

Maian Kärmas

Maian Kärmas on Raadio Tallinn muusikatoimetaja. Varasemalt ka ajakirjaniku ja Vikerraadio saatejuhina tegutsenud raadiohääl on täna pühendunud kodumaiste muusikute tegemiste vahendamisele nii eetris kui kirjasõnas. Laululooja ja lauljana on ta salvestanud kolm albumit. Loe artikleid (2)