Raivo Vare: aastavahetuse mõtlemisainet. Apokalüpsise neli ratsanikku

Foto: Shutterstock

Aastavahetusel on ikka kombeks vaadata tagasi lõppenud aastale ja natuke püüda ennustada uuel alanud aastal toimuvat. Nii isiklikus elus, kui ka laiemalt ühiskonnas. Sealhulgas ka poliitikas ja majanduses.

Kui me heidame pilgu lõppenud aastasse, siis kaheldamatult oli kõige olulisemaks sündmuseks, vaatamata kõigele muule, Venemaa toimepandud agressiivne sõda Ukrainas. Kuid sellest räägitakse ka edaspidi veel tükk aega palju. Seepärast olgu seekordne kolumn pisut majanduslikuma kallakuga.

Apokalüpsise neli ratsanikku – PEIS

Kõik algas juba nn. masu ajal. Sellest jagusaamiseks hakati massiivselt raha trükkima, mis pandeemiakriisis muutus lausa pretsedendituks. Kui alguses leidis see raha tee peamiselt erinevate varaklasside ja toormete hindadesse, siis nüüdseks on ta jõudnud ka reaalmajandusse ja sealkaudu igaüheni meist. Seega Pandeemia suure algustähega „p“ oli esimene ratsanik. Kusjuures selle mõju pole ka tegelikult veel kindlalt läbi, vaadates seda, mis toimub seoses Hiina poolt seniste drakooniliste piirangute järsu mahavõtmisega. Samas juhul, kui Hiina tõepoolest kiirendab avanedes vahepeal pandeemiapiirangutest tulenevalt pidurdunud majanduskasvu, siis see toob kaasa koheselt ka märkimisväärset mõju nii energia-, toormete kui toiduainete turgudel, aga ka logistikas ja tootmises.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (89)