Suur lugu. Janno Zõbin: Eesti otsib tööjõudu

Alena. Foto: Laila Kaasik

Eesti majandus kasvab. Küll aeglaselt, aga kasvab. Paljudes ametites makstakse korralikku palka, kuid meil valitseb koroonalainete ja sõja kiuste tööjõupuudus, mille leevendamisel loodetakse endiselt välistööjõule. See lugu räägibki välistöötajate värbamisest ja kasutamisest. Sellest, kuidas õnnestub neil Eesti tööturule siseneda ja siinse eluga kohaneda. Sõna saavad inimesed, kes tulid Eestisse tööle Süüriast, Nigeeriast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Kolumbiast, Tadžikistanist ja Ukrainast.

Janno Zõbin on meedialabor Levila kaasautor, kultuurikorraldaja ja endine underground muusikaürituste Teenage Kicks produtsent. Ta on töötanud Jõgevamaal Torma ja Saare vallavalitsustes ning löönud kaasa kohalike kogukondade tegevuses. Uudishimu maainimeste vastu hoiab teda siiani lõplikult linnastumast.

Lugu sai valmis, kuid selle avaldamise katkestas sõda. Sõja esimestel nädalatel ja järgnevatel kuudel näis, et see ei saa ega või ilmuda. Sõda tungis eestlaste meediaruumi, sööbis meeltesse ja jäi hinge. Oleksin justkui lahanud pseudoprobleemi, kirjutanud väheolulisest. Kui meedias hakkasid sõja kõrvale ilmuma ka teised teemad, sai peagi selgeks, et tööjõupuudus jäi. Veidi muudeti vaid Eestis töötamise reegleid, täiendasime lugu ja otsustasime sellele võimaluse anda.