Anu Toots. Kodanikupalgast kainelt ja kriitiliselt

Millist probleemi kodanikupalgagaga lahendataske? Foto: Repro

Elon Musk on hämmastava karismaga mees – kõik, mida ta puudutab, muutub mühinal popiks ja ihaldusväärseks. Võimalik, et ka kodanikupalga mõte sai tuule tiibadesse just seetõttu, et Musk seda propageerima hakkas. Talle omase lennukusega väidab Musk, et kodanikupalk on ainus võimalus robotiseerimisest tuleneva töökohtade kao tagajärgede korvamiseks.

Elon Muski, sir Richard Bransoni ja paljude teiste majanduse visionääride seisukohad moodustavadki ühe kodanikupalga tõlgenduse, mida nimetagem siinkohal futuristlikuks. See seob kodanikupalga vajaduse Majandus 4.0 ja tulevikutööga. E. Tergi ja J. Vallistu hiljutine lugu Sirbis andis hea ülevaate selle mõttesuuna põhiteemadest.

Käesolev lugu vaatab kodanikupalga temaatikat pragmaatilisemas, tänaste heaoluriikide ja tehtava sotsiaalpoliitika võtmes. Millist probleemi lahendatakse kodanikupalgaga? Kas see vajab eelarvesse lisaraha? Kuidas see resoneerub healoriikidega ja kas kodanikupalk on sobitatav Eesti praeguse sotsiaaltoetuste süsteemiga? Kas see oleks mõttekas ja miks see ikkagi tõsiseltvõetavat rakendust ei leia?

Anu Toots

Anu Toots on sotsiaalpoliitika professor Tallinna Ülikoolis. Loe artikleid (5)