Ilmar Raag: agressori sümboolika keelustamisest

Illustratsioon: Ander Avila

Väga vale on keelata mingeid sümboleid või “kõnet”, sest see on meile ebameeldiv või vastuvõetamatu. Ükski sümbol iseenesest ei ole ohtlik. Mida sellises olukorras siis teha?

Kui Mariupoli rusude vahelt satuks mu juurde mõni neist tuttavatest, keda kohtasin alles kaks aastat tagasi, siis oleks mul väga raske midagi ütelda. Kõik sõnad jäävad ju küündimatuks. Aga kui ta küsiks, kuidas meil Eestis läheb, siis tahaksin ma valetada. Ütelda, et me oleme Ukraina sündmustest õpetust võtnud. Ehkki tegelikult oleme alles selle tee alguses.

Räägime siis mingil kitsal teemal. Praegu nõutakse Eestis mitmel pool, et nüüd tuleks ometi kogu autoritaarsete riikide sümboolika keelustada. Konkreetsemalt puudutab see tahe muidugi Georgi linti ja Z-tähega seonduvat sümboolikat. Jah, muidugi, oleksin minagi tavakodanikuna nõus. Ometi on selle teemaga seotud mitu paradoksi, mille eiramine võib hiljem anda soovitule vastupidise tulemuse. Seepärast teeme mõtteharjutuse, mille eesmärgiks on ka kirgedega täidetud teemat kasvõi ajutreeningu mõttes käsitleda analüütiliselt.

Ilmar Raag

Ilmar Raag on otsija ja filmilavastaja. Aga ta on olnud ka Riigikantselei Strateegilise kommunikatsiooni nõunik, kus ta tegeles peamiselt kriisikommunikatsiooniga. Loe artikleid (57)