Mikk Pärnits. Tervist leinajatele!

Mikk Pärnits. Illustratsioon: Ander Avila

Eesti Vabariigi lugu on selle kodanike lugu. Kirjanik ja kultuurikriitik Mikk Pärnits arutleb esseesarjas ülekeenud emotsioonide, liialdatud rahvusluse ja ühiskondliku leina staadiumite üle ning asetab Eesti meeleolud globaalsesse konteksti. Viimane osa räägib leppimisest.

Osa 5

Olen oma esseesarjas üritanud asetada Eesti Vabariiki ning selle elanikke mittemajanduslikku konteksti, et valgustada tänast olukorda tekitanud mehhanisme, ning kasutasin selleks leina  staadiumeid. Käesolev lugu on viimane ja kuigi sul võib olla tunne, et “nüüd lõppes”, ei lõpe mu lood tegelikult kunagi. Lein jääb alles siis, kui olevikus ega tulevikus ei tundu olevat midagi paremat, mis paneks tahtma edasi liikuda. Seega tahavad paljud minna tagasi minevikku.

Siiani on vabariigi keskne tees olnud majandusliku külje parandamine, võttes Nõukogude Liidust pääsemise järel ideaaliks omamoodi neoliberalismi ning rebound’inud sunnitud kommunismiihalusest kapitalistlikku dantelikku põrgusfääri. Eesti on nüüd mõnda aega käinud jõusaalis ja elabki jõusaali nimel, kuna meil löödi korduvalt nina sisse. Sellest tingitud teadvustamata trauma kummitab meid kaitsekulutustes riigieelarves kui ka riigikultuuri maineparandusprojektides. Trauma on taastuv maavara.

Mikk Pärnits

Mikk Pärnits on kirjanik, tõlkija ja kultuurikriitik. Loe artikleid (15)