Lauri Räpp: vaade Tartule Amazonase võrkkiigest. “Tartu 12 tooli”

Lauri Räpp.

Mõelda vaid, kui palju aega oma elu jooksul veedab inimene istudes. Kontoris, diivanil, rongis, kohtupingis, piknikutekil, söögilaua ääres, teatris. Hirmuäratavalt palju, mistõttu tooli tähtsust inimese elus ei saa alahinnata. Materjalist, mugavusest, kõrgusest, asukohast ja muudest parameetritest sõltub, millisena paistab ümbritsev maailm ja asjad ning inimesed selle sees.

Järgneva kaheteistkümne kuu jooksul vaatlen oma kodulinna sündmusi, nähtusi, inimesi, linnaosasid erinevatel toolidel istudes. Kord pargipingil või autoroolis, teatrisaalis või kohvikus. Kes teab, ehk sean end sisse linnapea või mõne muu tähtsa ametimehe või -naise toolil, et proovida ette kujutada, milline paistab Tartu kõrgemalt vaadatuna.

Elu on kokkusattumuste ja juhuslike valikute jada. Pealtnäha. Sa alustad puhtalt lehelt – tabula rasa. Ometi on sünnikaardil nähtamatu verega kirjas iga teekonna alguspunkt. Laius- ja pikkuskraadid, keskkond. Ühel hetkel avaneb su ees sadu, lausa tuhandeid võimalikke radu, mida mööda edasi liikuda. Viidad juhatavad kõikvõimalikesse suundadesse. Ometi valib igaüks meist mingi sisemise sunni ajel just selle oma Tee. Oled alati seal, kus parasjagu olema pead. Ent see ei päästa kõigist neist mõtetest. Mis olnuks, kui… Kui vaid… Aga mis siis, kui… See on inimlik, aga tagasi minna ei saa. Ainult edasi. Uued ja kes teab, ehk paremad valikud ootavad sind ainult ees.

Lauri Räpp

Lauri Räpp on põline tartlane, väikeettevõtja ja kirglik seljakotireisija. MTÜ Heade Mõtete Klubi asutajaliige. Ta on avaldanud viis raamatut ning kirjutanud mitmeid kolumne ja artikleid Tartu kohta. Lauri kirjutab Edasi lugejatele elust Tartus. Loe artikleid (39)