Taavi Veskimägi: mida sa teed siis, kui keegi ei näe? “Hea juhtimine”

Taavi Veskimägi. Illustratsioon: Toon Vugts

Eestis on ingelinvesteeringud siinsete alustavate ettevõtete edulugude valguses kogumas aina suuremaid tuure. Ei ole suutnud minagi sellest rahvuslikust spordist lõpuni kõrvale jääda, vaid vaadanud ühte ja teise alustavasse ettevõttesse sisse. Loomulikult, kuhu on olnud võimalik vaadata, sest tänase kapitalituru pakkumise-nõudluse dünaamika juures ei vali mitte investorid, kuhu nad investeerivad, vaid ettevõtted, mis investoreid nad soovivad näha. Eks paistab, kaua selline pidu veel kestab! Aga see selleks.

Nagu ikka, varajases faasis oleva ettevõtte puhul vaatad tiimi, potentsiaalset toodet, turgu ja kõike muud sinna juurde kuuluvat, mis võib omada tähendust tulevases edus või ebaedus. Aga üks asi, mida mina pean võib-olla paljude teistega võrreldes spetsiifiliselt olulisemaks, on organisatsiooni kultuur. Mis kultuur selles alustavas ettevõttes valitseb? Kas koos organisatsiooni loomisega tekkinud kultuur toetab nende seatud sihtide saavutamist või mitte? Kas kultuur on nende konkurentsieelis? Sest tihti just organisatsiooni eesmärkide saavutamiseks spetsiifiline kultuur eristab edukaid organisatsioone ebaedukatest. Kultuur on kontekstuaalne. Ja alustavate ettevõtete puhul on kultuur, kuidas asutajad ja esmane tiim asju teevad (mitte ei näe!), veelgi olulisem kui institutsionaliseeritud etableerunud organisatsioonide puhul. Lihtsalt neid asju, mis õige kultuuriga lähevad iseenesest, ilma aja- ja energiakuluta paika, on nii palju enam, ja mida vale kultuuriga võidki jääda punnitama.

Oluline on just see, kuidas asjad tegelikult on, mitte see, kuidas üritatakse maailmale asju näidata. Mulle on alati tundunud intrigeeriv ütlus, et kultuur on see, mida sa teed siis, kui keegi teine ei näe. Millistest hoiakutest, väärtushinnangutest ja veendumustest lähtuvalt sa käitud. Tihti tahame me näida kellegi teisena, kui me tegelikult oleme. Ja me oleme selles teeskluses paganama head. Ka organisatsiooni kultuurist saab kõige parema pildi just selle järgi, mida inimesed teevad siis, kui nad teavad, et keegi neid ei jälgi. Või kuni mingi sündmus selle organisatsiooni (või selle liidrite) tegeliku olemuse paljastab. Tihti on see aga hoopis teistsugune sellest, mis organisatsiooni strateegias, väärtustes või kodukorras kirjas on. Aga just see jäämäe veealune osa annab aimu, kuidas antud organisatsioonis tegelikult asju tehakse. Kas prill-laud jääb üles, WC-pott mustaks ja käed pesemata?!

Taavi Veskimägi

Taavi Veskimägi on tippjuht, kes on juhtinud mittetulundusühinguid, erakonda, rahandusministeeriumi ja mitmeid äriühinguid. Viimased 12 aastat on ta olnud Eleringi juhatuse esimees. Loe artikleid (16)