Peeter Koppel: mis investorile rõõm, see tarbijale õnnetus!

Nii energiakandjaid kui ka toormeid vaadeldes võib kogu mängu taandada neist olulisimale: naftale. Foto: Shutterstock

Kõige populaarsem sõna on praegu loomulikult “inflatsioon”.

Neile, kes veidigi turge jälgivad, ei ole praegune inflatsioonipuhang tulnud üllatusena. Pigem vastupidi – nii mõnigi investor on just eelmise ja käesoleva aasta jooksul teinud oma esimesed panused toormetele, kas siis n-ö otse või läbi tootjate (aktsiate, vastavate fondide). See on osutunud üldiselt ka päris heaks mõtteks. Paremaks kui instinktiivne mõte minna sõna “inflatsioon” kuuldes kulda ostma. Vaadake järele, kui ei usu.

Novembri lõpp tõi aga mitmete toormete hindade puhul tõsisema korrektsiooni. Värsked toormeinvestorid on hakanud kätt väristama ning pole enam sugugi kindlad, kas ja kuidas jätkata. Jah, ühest küljest võib öelda, et tehnilisi korrektsioone niivõrd järsus tõusutrendis, nagu toormete puhul käesoleval aastal näha on olnud, ikka juhtub. Ega need ka kellelegi ei meeldi – see on selge. Teisest küljest on ka tehniliste korrektsioonide taustal alati hulk põhjuseid, mis lähemal vaatlemisel võivad osutuda vägagi tõsisteks. Probleemne on näiteks suhteliselt tugev dollar, mida tiivustab teadmine sellest, et dollari intressid tõusevad ilmselt kiiremini kui teistel suurtel valuutadel. Loomulikult on oma mõju just sellel mainitud, potentsiaalselt veidi kallimal (dollari) laenuressursil. Lisaks paistab läbi olevat majanduskasvu turbofaas, mille tekitas mitmel pool majanduse pausilepanek tervisekriisi tõttu ning seejärel toimunud nõudluse ja majandusaktiivsuse kontsentreerumine suhteliselt lühikesele ajaperioodile. Kasvu osas on küsimusi ka Hiina puhul, nii et taust toormete jaoks ei paista taktikaliselt tõesti eriti hea. Strateegilises plaanis on lood aga veidi teisiti.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on on varahaldur, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Peeter on Redgate Wealth’i investeeringute valdkonna juht. Loe artikleid (78)