Erik Gamzejev: kuidas Ida-Virumaa lendu tõuseks?

Foto: Shutterstock

Ida-Virumaa vabanemine nõukogude ajal rajatud suurtööstusele orienteeritud elust on olnud justkui 30 aastat kestnud lend aina auklikumaks muutuva õhupalliga, mille õhus hoidmiseks on tulnud muudkui korvist kraami välja heita. Sellist kulgemist on saatnud poliitikute becketlik jutt, kuidas uus lennuvahend täna veel ei saabu, aga homme kindlasti – kuid püüdke ikka vastu pidada, teil on kõva lennupotentsiaal.

Kolmekümne aastaga on Ida-Virumaa läbi teinud tugevama “saleduskuuri” kui ükski teine Eesti suurem piirkond. Elanikke on jäänud vähemaks ligemale saja tuhande võrra ehk Tartu linna jagu. Kuid ka praeguse 134 000 elanikuga on Ida-Virumaa endiselt üks Eesti suuremaid maakondi.

Kui enamikus teistes Eesti suuremates keskustes on käinud aga vilgas uute kortermajade ehitamine, siis Ida-Viru linnades on tähelepanu sellel, kuidas tühjaks jäänud kortermaja lammutada. Nii maksabki korter Kohtla-Järvel 20 korda vähem kui Lasnamäel, kuhu suur hulk endisi Ida-Viru linnade elanikke on kolinud, sest peaaegu iga aastaga on kodukandis jäänud vähemaks ka töökohti.

Erik Gamzejev

Erik Gamzejev on ajalehe Põhjarannik peatoimetaja. Loe artikleid (2)