Karmen Reinpõld: treenimine kui komplekssüsteem. “Treeneripäevik”

Foto: Shutterstock.

Kui öelda, et treenimine on kompleksne süsteem, mille väljundit on pahatihti võimatu piisava täpsusega ennustada ning see sisaldab olulist üllatuste võimalust, siis kas treenimisprotsess on suvaline?

Oktoober pani teadusmaailma telgitagused taaskord kihama, kuna avalikustati Nobeli preemia laureaadid. Teiste seas pälvisid füüsikas selle tunnustuse Manabe, Hasselmann ja Parisi oma panuse eest, et me mõistaksime paremini komplekssüsteeme. Komplekss… mis asi?

Aristoteles on seda seletanud väga lihtsustatult, öeldes, et komplekssüsteemis on “tervik suurem kui osade summa”. Teine võimalus on mõtelda, et terviku osadel puuduvad omadused, mis tärkavad alles piisavalt suures tervikus, mille osad on üksteisega vastastikmõjus, ja selle uue omaduse sõltuvus grupi liikmetest on mittelineaarne, st keeruline. Uh, ikka ei läinud lihtsamaks? Aga proovime näitega.

Karmen Reinpõld

Karmen Reinpõld on ratturite ja triatleetide treener, tervisekäitumise ja heaolu õppekava doktorant Tallinna Ülikoolis. Ta teeb koostööd nii tipp- kui harrastussportlastega, püüdes juhtida treeningprotsessi, kombineerides teadust ja igapäevast treeningpraktikat – numbrid ja graafikud on sama olulised kui kuulamine, mida sportlane räägib ja tunneb. Ka ühiskonna kehakultuuri trendid kõnetavad – kuidas panustada, et pikendada tervelt elatud elu? Loe artikleid (15)