Teadus kohtub argipäevaga: Mida me võiksime teada viirustest

Silmaringi avardav intervjuu Sirbis viroloog Andres Meritsaga viirustest ja nende mõjust inimesele.

Viroloogi sõnul puutume kodust väljudes esimese 20min jooksul kokku erinevate viirustega, mis tulevad meid kompama. Enamik neist on mõlemapoolselt kasutud ja ohutud või võtab meie immunsüsteem nad rajalt maha.

Zika viirusest

Andres Meritsa sõnul hea näide avalikkuse poolt üles paisutatud loost. Zika viirus avastati tänaseks juba 70 aastat tagasi ja praktiliselt kogu selle perioodi vältel ei huvitanud see absoluutselt mitte kedagi. Asi pole üldse suutmises vaktsiini välja töötada, vaid inimeste endi kehtestatud reeglites. Ravimit pole mõtet hakata enne välja töötama, kui probleem tekib.

Zika viiruse vastu on nüüdseks juba mitukümmend tõsiseltvõetavat vaktsiinikandidaati üleilmselt välja töötatud ja kõik viimase aasta jooksul (Meritsa uurimisrühm on välja töötanud kuus tõsiseltvõetavat Zika-vastase vaktsiini kandidaati 53 päevaga). Turule jõuab vaktsiin aga ca 10 aastat hiljem, sest sellise tsükli on inimene ise enda kaitseks kehtestanud, et veenduda selle mõjudes, enne kui mingi elusorganismi mõjutav preparaat laborilaualt apteegilettidele jõuab.

Laste vaktsineerimisest

Andres Merits on veendunud vaktsineerimise pooldaja. Evolutsioon emotsioone ei mõista ning rumalusi ei andesta ja sellised inimesed surevad lihtsalt välja (või peavad ülejäänud neid kuidagi üleval pidama). Põhjus, miks suuremad jamad praegu veel olemata, on puhtalt kriitilises massis, täpsemalt selle (hetkel veel) puudumises.

Andres Merits: Mulle meenutavad mittevaktsineerijad mõneti bussijäneseid.

Loe täispikka intervjuud Sirp

 

Janeck Uibo

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (233)