Peep Aaviksoo: kuidas saada iseendaks

Foto: Shutterstock.com

Selleks, et mõista teisi ja ümbritsevat keskkonda, peaks kõigepealt mõistma iseennast. Kes ma olen, milleks olen loodud, mida ma ise, päriselt, tahan? Tundub loogiline, aga kas me selle küsimusega ka sisuliselt tegeleme? Soovitan võtta nende küsimuste üle mõtlemiseks aega.

Tuginedes enda, paljude kaasteeliste ja coaching’u käigus ka klientide kogemusele, hakkame me iseenda mõistmisega tegelema pigem hilja kui vara. Julgen arvata, et eneseavastamine katkeb paljudel hetkel, kui läheme kooli, ja taastub alles pensionile jäädes või tõsisesse kriisi sattudes. See tähendab, et suure osa oma elust kulgeme autopiloodil või teiste suunamisel.

Me tegeleme tähtsate asjadega: USA presidendivalimiste, peremudeli referendumiga, koroona, naabri, ülemuse või töökaaslasega, aga mitte iseendaga.

Jõudes teismeikka, on maailm meie ümber mõjutanud meid rohkem, kui me tajume. Pere, sõbrad, kool, ühiskond on meile sõna ja teoga sisendanud, kuidas on õige käituda. Selleks aga, et mõista paremini enda olemust ja seda, milleks oled loodud, tuleb seda eristada sellest, mida ühiskond arvab, kes sa oled ja kuidas sa peaksid tegutsema.

Eneseteadlikkuse kasv läbi avastuste (teadlikuks saamise) on eluaegne protsess. Mida varem sellega pihta hakkame, seda sügavamale jõuame. Reflekteerides saadud kogemusi, pannes end proovile muutustes, annab see meile võimaluse elu ja ennast paremini tundma õppida. Kui jätkame tegelemist ja käitumist nii nagu varem, saame ju ka samasuguseid tulemusi, mis ei pruugi meid ammu enam rahuldada, ja nii tekibki rahutus. Kas väärin muud? Aga kas olen valmis ka ebaõnnestuma?

Vahel ei meeldi meile meie elu ja ka me ise – aga me elame selle teadmisega edasi, olles pahane kogu ümbritseva keskkonna peale ja üritades muuta inimesi meie ümber. Muuta saame aga siiski vaid iseennast ja oma suhtumist ümbritsevasse. Keegi teine ei saa meile õpetada, kuidas saada iseendaks.

Juhtimisteadlane Warren Bennis räägib neljast eneseteadlikuse õppetunnist.

  • Sa oled iseenda parim õpetaja: tõeline areng toimub mõtestades oma väärtusi ja suhtumist, mitte niivõrd uusi oskusi omandades.
  • Võta vastutus. Ära otsi süüdlast: kui julged mõelda, siis julge ka teha ja eksida. Iga kogemus on õppetund.
  • Sa saad õppida kõike, mida tahad: uudishimu saab rahuldada õppides ja tõdemus, et see pole päris minu ala, aitab tulevikus uusi valikuid teha – ehk on elus veel midagi õppida.
  • Tõeline mõistmine tekib isikliku kogemuse reflekteerimise kaudu: mitte miski ei saa meile omaseks enne, kui me sellest päriselt aru saame – isegi me ise!

Meie endi vastused olulistele küsimustele aitavad edasi oluliselt paremini kui 100 targa soovitused. Sokraatiline lähenemine ei ole oma mõjukust kaotanud: õige küsimus õiges kohas aitab saada teadlikuks, mõista iseennast ja enda ees seisvaid väljakutseid.

Mis tegelikult juhtus? Miks see juhtus? Kuidas see mind mõjutab? Mida see mulle tähendab? Kuidas ma ennast tunnen? Mida tunda tahan? Mida ma õppisin? Mida ma selle teadmisega edasi teen?

See, mis meid rõõmsaks teeb, vihale ajab, või mida me kardame, mida loodame, millest unistame – see arusaamine tekib alles siis, kui võtame aga neid küsimusi rahulikult ja süvenenult küsida ja neile ka vastata. Alles seejärel on lootust saada endaga parem kontakt ja tekib ka suurem selgus, mida me päriselt tahame ja mida me peame tegema selleks, et soovitu ka tegelikult realiseeruda saaks.

Edu uinutab, ebaedu õpetab! Ise olen kordades rohkem õppinud vigadest kui saavutustest.

Peep Aaviksoo

Peep Aaviksoo 30-aastase kogemusega tippjuht, millest viimased 9 aastat on ta olnud tegev EBS Executive Educationi juhina. Oma kutsumuse on ta leidnud coachingus, olles rahvusvaheliselt akrediteeritud Professional Certified Coach (PCC) ning aidates tänastel juhtidel ja juhiks pürgijatel sihte seada. Oma kolumnides jagab Peep juhtimismõtteid ja tähelepanekuid sellest, kuidas muuta oma tööelu rahuldustpakkuvamaks endale ja inimestele meie ümber. Loe artikleid (6)