Marko Mäetamm: kuidas saada šokikunstnikuks?

Rõõm on teatada taaskord üht meeldivat uudist – ma olen ŠOKIKUNSTNIK. Lisaks skandaalsele. Kel huvi, siis siinkohal ka mu šokeerivad vastused algses sõnastuses Õhtulehe küsimustele seoses skulptuuriga Birminghamis, millest on saanud kõige populaarsem pildistamise ja selfitamise koht Aston University’s.

See asi sai minu jaoks alguse puhtjuhuslikut.

Olin mõne aasta eest ühel kunstiüritusel Istanbulis. Käisin hea tuttava, Londonist pärit kuraatoriga dringil ja ta mainis, et parasjagu on Istanbulis ka üks tema sõber, kes kogub kunsti ja tahaks oma kogusse saada ühte head kontseptuaalset avaliku ruumi objekti. Et kas mul ei ole mõnda ideed kohe hommikuks välja pakkuda, sest homme õhtul sõidab ta juba ära. Aston University’st polnud üldse juttu ja ma ausalt öelda ei saanudki päris aru, kus see objekt seisma peaks hakkama. Ütlesin mõtlemata, et ideid ikka on, pole probleemi. 

Läksin õhtul hotelli ja tegin sellise põlve otsas visandi, võttes aluseks ühe oma paari aasta taguse maali. Maal nägi välja selline, et on suur raamaturiiul ja selle kohal tekst, mis ütleb, et need on kõik need raamatud, mida ma oleks pidanud lugema, aga mis on igasuguste muude tegemiste tõttu lugemata jäänud. 

Põhjus, miks ma just sellest ideest otsustasin kollektsionäärile objekti idee välja pakkuda on see, et olin selle maali juba ühte kollektsiooni ära müünud, idee tundus mulle aga jätkuvalt värske, universaalne ja käesoleval internetiajastul ka aktuaalne, kuigi põhineb mu enda isiklikul suhtel lugemisega. Olen nimelt väga kehv raamatute lugeja ja sellega hädas olnud juba lapsepõlvest saati.

Hommikul toimus kohtumine kollektsionääriga, talle kavand meeldis ja läkski tööks. 

Hiljem selgus, et see kollektsionäär on Aston University vilistlane ja mingil hetkel tekkis tal tunne, et ta peaks selle teose oma ülikoolile kinkima. Nii ta sinna Birminghami sattuski. Kuhu ta algselt mõeldud oli, on mulle siiani ebaselge.

See, et mu teosest on saanud kõige populaarsem pildistamise ja selfitamise koht Aston University’s, on mulle suur rõõm ja au. Mis saab kunstnikku veel rohkem rõõmustada kui see, et ta teos inimesi kõnetab. Usun, et niisugused asjad saavad juhtuda ainult paljude asjaolude õigel kokkulangemisel.

Marko Mäetamme skulptuur Aston University’is, millest on saanud kõige populaarsem pildistamise koht ülikoolis.

Siinkohal ka väike retsept, kuidas saada skandaalseks kunstnikuks. Tuleb osaleda grupinäitusel, kuhu on kutsutud ka üks skandaalne kunstnik. See skandaalne kunstnik peab pidama sinu teoseid näitusele niipalju sobimatuteks, et sooritab visuaalselt pilkupüüdva performance’i ehk siis käitub talle omaselt skandaalselt. Ja meedia peab seda performance’it mõningal määral kajastama. Ühesõnaga – ise ei peagi mitte midagi tegema.

Marko Mäetamm

Marko Mäetamm

Mäetamm Marko on kunstnik. Tema töödes leiab kommentaare nii ta isiklikule elule kõige intiimsemal tasandil kui ka teda puudutavatele-mõjutavatele sündmustele meid ümbritsevas ühiskonnas laiemalt. Marko kirjutab ja joonistab Edasile sellest, mis tundub tema arvates oluline ja mis võiks korda minna ka Edasi lugejatele. Loe artikleid (95)