Meelis Kubits: Steinway saabumine. Ülestunnistus #42

23. septembri hommikul tagurdati Steinway Mustpeade Maja Valgesse saali sisse. See oli suur sündmus.

Klaverimaailma Mercedeseid, Steinway & Sons kontsertklavereid olid Eesti avaliku sektori kontsertorganisatsioonid ja muusikakoolid ostnud varemgi. Ja on ka teisi tuntud kaubamärke, mis ei sära ehk nii eredalt, kuid oma kvaliteedis ajavad asja ilusti ära.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Sellegipoolest oli Steinway klaveri toomine Mustpeade Maja Valgesse saali läbi aasta uudiskünnist ületav protsess. Ja seda eelkõige seetõttu, et muusikaringkonnad eesotsas Tallinna Filharmoonia kunstilise juhi (2002-2016) maestro Eri Klasiga olid uuest klaverist unistanud pea kümme aastat. Selge on see, et Tallinna linna eelarve juures ei ole suurusjärgus 150 000 eurot maksev kontsertklaver asi, mis võtaks linnal tüki küljest, seda eriti juhul kui tegemist on Tallinna linnale kuuluva esindussaali väärtustamisega.

Võib olla oli asi aastaid kestnud Mustpeade Maja omandivaidluses, võib olla olid Tallinna linnal muud prioriteedid, võib olla oli linnas neil aastatel probleeme otsustamatusega. Nõudlus ja pakkumine olid, otsust ei olnud.

Neil aastatel pidas Tallinna Linnavalitsus kirglikku kohtulahingut, et vaidlustada Vabariigi Valitsuse otsus , mille kohaselt otsustati tagastada 15. sajandil rajatud Mustpeade Maja Tallinna Mustpeade vennaskonnale. Suur osa Tallinna linnale lõpuks edukaks osutunud kohtuvaidlusest peeti avaliku debati vormis, milles Eri Klasil oli oma autoriteedi kaudu kanda oluline roll. Uhke maja esinduslik kontserdisaal vajas kvaliteetset kontsertklaverit.

Kuu aega tagasi ilmunud loos kirjeldasin, kus ja millal tekkis mõte panna maestroga seljad kokku ja üritada pealinna esindussaali klaveriküsimus järgmiseks paariks põlvkonnaks ära lahendada. Just-just, Steinway eluaeg on pealt pool sajandit.

Selge on see, et ma ei saanud minna sõprade juurde jutuga „ostame Tallinna linnale klaveri“. Iga peaga mõtlev inimene ütleb „linnal ajab raha üle ääre, raisaku ja varastagu vähem, ostku ise“. Kui vaadata sellest perioodist (2014-2015) pärit jõustunud ja jõustumata kohtuasju, siis ega nad midagi valesti öelnud. Trummilöömine käis ju meie silme all. Seega oli selge arusaamine, et raha saab koguda linnaga mitte seotud mittetulundusühingusse, millest saab ka uue kontsertklaveri omanik, haldaja.

Idee oli altruistlik, lihtne, kuid praktika on kinnitanud ühte. Mida altruistlikum idee, seda kahtlasem ta näib.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)