Uus harjumus 21 või 66 päevaga? Valik on sinu

Miks on nii, et kuigi unistamine tundub nii ahvatlev, on eesmärkide elluviimine nii vaevarikas ja paljudel juhtudel entusiasm raugeb? Oma coachingu praktikas puutun selle teemaga tihti kokku ja võin väita, et unistuste (muutused elus) elluviimine ei ole mitte midagi muud kui uute harjumuste kujundamine. See on tegevus, mille edukad inimesed on endale lihtsalt selgeks teinud ning mida nad järjepidevalt teevad.

Peegel

Miks on unistuste/muutuste elluviimine on nii keeruline?

Üks peamisi põhjusi on meie aju ehitus. See on ühesehitatud selliselt, et teeksime harjumuspäraselt neid tegevusi, millega meie keha ja meel on harjunud. See võtab ajult kõige vähem energiat, meie kehalt kõige vähem jõudu ja on keha toimimise suhtes (aju efektiivse toimimise vaatenurgast) kõige efektiivsem viis.

Aju ülesehituse võib laias laastus jagada kolmeks: roomaja ajuks, limbiliseks süsteemiks ja uusajuks ehk neokorteksiks.

Roomja aju üks peamisi funktsioone on tagada meie ellujäämine. See aju osa vastutab meie füüsilise heaolu, järglaste saamise ja turvalisuse eest. Roomaja aju toetab meie eksisteerimist läbi füüsiliste aistingute ja instinktide, et teaksime, milliseid otsuseid teha (nt. näpu tulle panemisel tekkib instinktiivselt vajadus see sealt eemaldada).

Limbilise süsteemi ehk emotsionaalse aju üks peamisi funkstioone on tagada meie emotsionaalne heaolu. Sel on meie igapäeva toimimises väga suur roll, sest siin asub üks väga oluline aju osa, mida nimetatakse basaalganglioniks, mis vastutab selle eest kui motiveeritud me oleme erinevaid tegevusi tegema, sh muutusi ellu viima. See on koht ajus, kus reguleeritakse dopamiini kogust meie kehas ning kus talletuvad kõik meie harjumused, nii head kui halvad.

Uus aju ehk neokorteksi üks peamisi funktsioone on tegeleda mõttetöö, visualiseerimise, planeerimise, loomise ja loominguga. See on aju osa mida tihti nimetatakse inimajuks, kuna teistel imetajatel see lihtsalt puudub. Uus aju üks põnevamaid funktioone on see, et ta aitab meil luua visuaalse pildi sellest, mida me soovime, tahame või ihaldame.

Kui roomaja aju tagab meile füüsilise ja limbiline süsteem emotsionaalse heaolu ning neokorteks vastutab tuleviku visiooni eest, siis kuidas seda teadmist ära kasutada, et panna oma aju tööle panna selliselt, et muutusi senisest enam efektiivsemalt ellu viia?

Mida teha selleks, et muutusi ellu viia?

Muutuste käivitamine ja uute harjumuste loomine algab teadvustamisest, et midagi on vaja muuta. Arusaam võib olla inimese enda sisemine soov, kuid impluss võib tulla ka väljaspoolt, teistelt inimestelt.

Selleks, et muutusi päriselt ellu viia, peab inimene olema teadlik oma harjumustest, mõtlemis- ja käitumismustritest otsuste tegemisel.

Üks lihtsamaid strateegiaid harjumuste muutmiseks ja soovitud tuleviku saavutamiseks on Corley kolme etapiline muutuste strateegia: unistamine, eesmärkide seadmine ja uute harjumuste kujundamine.

  1. Unistamine – see on muutuste elluviimise juures kõige mõnusam ja magusam osa, sest siin ei ole ühtegi piirangut. See on SINU unistus ja sina võid selle kujundada just selliseks nagu soovid. See võib olla nii suur ja võimas, et võib sind ennastki alguses ehmatada.
  2. Eesmärkide püstitamine – see on plaanide seadmise etapp, kus tuleb kirja panna need olulised tegevused, mida on vaja teha, et oma visioonini jõuda, sh. kus, millal, kellega, mida ja kuidas?
  3. Uute harjumuste kujundamine – selleks, et unistus, visioon realiseeruks, on iga eesmärgi juurde vaja luua paar lihtsat, igapäevast harjumust, mis sind toetaksid.

Erinevate teaduslike uurimuste alusel (Wood&Neal, 2007) võib öelda, et lihtsamate harjumuste muutmiseks kuluv aeg on ca 21 päeva. Suuremate või nö elumuutvate harjumuste muutmiseks on vaja ca 66 päeva.

Üks viis ennast sel teel liikumas hoida on kasutada peeglit. Näiteks, kinnita vannitoapeeglile märkmepaberite pakk (vastavalt 21 või 66 lehte) soovitud sõnumiga ja iga päeva lõppedes eemalda üks. Tee proovi.

Kuidas coach saab aidata unistusi ellu viia?

Inimese teadlikkuse suurendamine ja eesmärkide püstitamine on just need, millega tegeleb viimasel ajal palju populaarsust kogunud lahenduskeskne coaching.

Läbi võimsate küsimuste ja professionaalse kuulamise, aitab coach inimesel keskenduda tema jaoks olulisele teemale, leida lahendused ja püstitada konkreetsed eesmärgid, et jõuda oma visioonini või unistusele lähemale. Kokkuvõttes, elada rahuldustpakkuvamat elu. Hea coach suudab hoida vestlust positiivses mõtteraamis ja käivitada oma klienti selliselt, et sisemine motivatsioon, inspiratsioon ja tahe muutuksid käegakatsutavaks reaalsuseks.

Coachi juures käimist võib võrrelda juuksuri juures käimisega – kui harjutada siis võiksid ju inimesed peegli ja kääride abil ka endale soenguid lõigata, kuid millegipärast kasutame siiski juuksuri teenuseid. Samamoodi on coachimisega – võiks ju ise küsida küsimusi ja ise ka vastata neile. See protsess eeldab aga tugevat enesedistsipliini.

Uute muutuste elluviimine on oluliselt efektiivsem, tulemusrikkam ja nauditavam kui teha seda koos professionaalse coachiga, kes oskab küsida võimsaid küsimusi ja aitab sul muuta oma visioon reaalsuseks.

Lugemissoovitus lisaks: Tahad saada paremaks juhiks, võta endale coach.