Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Juuni

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Suve lävel võngume kosmilise hiphopi ja soul-funk’i lainetel ning täidame juunikalendri kõige mahedamate muusikasündmustega.

Reliisid

Johanna soovitab: Tyler, the Creator “IGOR”

Tyler, the Creatori värske, järjekorras viies kauamängiv on üks selle aasta parimaid plaate. “IGOR” hõljub, krõbiseb ja rapub alternatiivse hiphopi raamides, mis pole kuigi ranged ning lasevad muusikal vabalt voolata ja veiderdada. Hüljates traditsioonilise vormi ja struktuuri, loob kihiline muusikamosaiik õhulise atmosfääri, mis meelitab kuulaja oma võluva udu sisse. Lood on produtseerinud ja kirjutanud Tyler, the Creator, kuid esitamisel on poolsalaja kampa võetud sellised nimed nagu Pharrell (“ARE WE STILL FRIENDS?”), Santigold (“NEW MAGIC WAND”) ja Solange (“I THINK”, “I DON’T LOVE YOU ANYMORE”) ning lugude vahele on põimitud ka jutustaja roll, mida täidab koomik Jerrod Carmichael (“EXACTLY WHAT YOU RUN FROM YOU END UP CHASING”). Radade sõnumid keerlevad peamiselt Tyleri südamehärra ümber, kes oma endisele tüdruksõbrale lõpuks siiski truuks jääb. Rikkalikke meeleolusid ja produktsiooni täis “IGOR” tõstab “lahkumineku” albumite lati kosmilistesse kõrgustesse.

Johanna soovitab: Steps To Synapse “More Than a Woman”

Pärnu sumiseb. Kas põhjus on rannikulinna õhus või milleski muus, ei tea, kuid selliste gruppide nagu Boondocks, Sibyl Vane ja Steps To Synapse heliessentsis on midagi kerget ja värsket ning nende Pärnu-indie mõjub. Täiega. Steps To Synapse on uuel singlil oma saundi justkui paika saanud. Enne oldi õigel teel, nüüd jõuti kohale. “More Than a Woman” on võrratult tiksuv kaasaegne souli number, mille keskmes tuksuvad pehme funk-bassi gruuv ja sellele laotud nakatavad klaveri- ja kitarrikäigud. Mahedat muusikapada rikastavad veel kosmilised sündivilksatused ja Lisann Aljaste ning Ivo Leesari summutatud vokaalid, mis kogu kimbu oivaliseks tervikuks kokku seovad. Helimeeled surisevad ja rõõmustavad.

Liisi soovitab: Joshua Stephenz “Joshua Stephenz”

Eesti muusiku Joshua Stephenzi (Carl Tuulik) debüütalbumil on saanud sümbioosina kokku tema elektroonilise muusika, jazzi, souli ja hiphopi armastus. Tunda on mõjutusi neo-souli ja tantsumuusika gurult Kaytranadalt, jazzmuusikult ja pianistilt Robert Glasperilt ja ehk lausa muhedalt bassivirtuoosilt Thundercatilt. Armsa nüansina on minu jaoks esiksinglis “Let You Go” – kus laulab ka Marie Vaigla – avaminutitel Klaabu sarnast Grünbergi õhus. Imeilus kombinatsioon ja mikstuur helirännakust, bassist ja soulisest rütmist. Hõrk teos!

Liisi soovitab: Gram-Of-Fun “Reservation” ft. Levski

Singel kodumaise funky tantsumuusikabändi värskelt EP-lt, kus kaasa teeb Kostja Tsõbulevski Levskist, keda lugeja ehk Vaiko Epliku ja Eliidi koosseisus kuulnud-näinud on. Just see EP avalugu haaras kohe südamest, ja mitte vägivaldselt ja agressiivselt rinnust läbi torgates, vaid nii, et tahaks lendu tõusta ja selle looga lendaval vaibal kruiisida. Uneleda terve suve hommikust öösse ja nii uuesti ja uuesti. Milline meloodia! Ja need mahlased vokaalid! Laulukirjutamise eriala 2019. aasta õppejõud teie ees. Mega. Ilus. Maailmaklass. Jep, nii ütlesingi.

Põnevad muusikasündmused juunis

Johanna soovitab: Triigi Filharmoonia hooaja avakontsert: Sander Mölder live

Saaremaal, Triigi sadamas, alustab suvel oma kolmanda hooajaga eksperimenteeriv kontserdisaal Triigi Filharmoonia ning teeb seda eriti tuusalt. 22. juunil avatakse Triigis suvi Sander Möldri laiviga, kes oma muhuhouse’i üllitise, “TIKS 071”, albumi helide sünnikohas ette kannab. Enne ja pärast laivi keerutavad plaadimängijate taga TIKSu härrad ehk Peeter Ehala ja Mölder ise ning lubatud on ka salapärane “keegi veel”. Igal juhul saab meeleolu olema hästi hoitud. Vaata lähemalt siit.

Liisi soovitab: Anett & Liisi Koikson: ühised kontserdid

Lauljad-laulukirjutajad Anett ja Liisi Koikson esitlevad ühiste kontsertidega enda uusi lühialbumeid. Artiste seob üheaegne Londonis elamine, kus nad ka tutvusid, ja oma muusikas just jazzist ja soulist inspiratsiooni kogumine. Liisi Koiksoni lühialbumi “Bittersweet” ja Aneti lühialbumi “All Over Again” ühised esitluskontserdid toimuvad 6. juuni õhtul lokaalis Kivi Paber Käärid ja 8. juunil laupäeva hommikul City Yoga stuudios erakordses formaadis – hommikukontsert, kus publik saab mugavalt joogamatil pikutada ning neile antakse silmaklapid, et keskenduda eelkõige vaid helile. Lisainfo ja piletid siin.