Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Aprill

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Aprill on melomaanidele helde ning toob endaga plaadipoepäeva, Jazzkaare ja palju muud. Lisaks tõi eelnev kuu põnevaid ja mahedaid reliise Solange’ilt, Tame Impalalt, särtsakamalt poolelt positiivsuse etalonilt Lizzolt, ning reisiga kaasnenud avastuse Austraalia bändi Parcels kujul.

Reliisid

Johanna soovitabTame Impala “Patience”

Neli aastat peale viimast lansseeringut saabus lõpuks värske helilaine. Austraalia multiinstrumentalisti Kevin Parkeri vast kõige tuntum projekti Tame Impala sai oma kolme esimese kauamängivaga MGMT’i kõrval psühhedeelse roki teine tulemine, mis murdis end ka peavoolu. Kuigi “Patience” tiksub bändile omases raamis, on tajuda uut suunda – kitarrid on kõrvale pandud ning meloodia hõljub pisut kergemalt. Lugu algab 80ndatest kajava klaverikäiguga ning lainetab arpedžo süntide ja Parkerile omase kajava vokaali sümbioosist tekkivas päikselaigus. Kohustuslik kevade kuulamine!

Johanna soovitabSolange “When I Get Home”

Kuigi “When I Get Home” on Solange’i diskograafias juba neljas album, sai naine teenitud kõlapinna alles eelmise, “Seat at the Table” plaadiga, mille nüüdis-souli ja R’n’B meloodiad kandsid raskeid sõnumeid. Kolm aastat hiljem tulnud “When I Get Home” on piiritum ja seeläbi ka lõbusam ning inspiratsiooni on voolanud ustest ja akendest. Plaati kuulates kõnnid läbi spirituaalse džässi, laisa trapi, psühhedeelse souli ja bassiselt mahlase nüüdis-R’n’B koridore, mis lennutavad kuulaja omakorda lugematutesse ambientsetesse jäneseurgudesse, milles mõnusalt vabalangeda.

Albumi pealkiri tähistab artisti kodulinna, Hustonit, mida ka õde-Beyoncé oma loomingus tihti mainib ning plaadivagudes kulgevad helirajad vigurdavadki justkui mööda paralleel universumis eksisteerivat Hustonit. Solange’i ekspeditsiooniga on ühinenud uhke plejaad artiste – Pharell; Sampha; Tyler, the Creator; Gucci Mane, Abra ja paljud teised.

Liisi soovitab: Parcels “Parcels”

Reisides hiljuti Austraaliale üsna lähedal asuval saarekesel, sattus just seal mind saatma Parcelsi lugu “Overnight”. Tegin koheselt läbi ühe loo ka edasist tutvust bändi ülejäänud muusikaga ja muudkui ahmisin seda 70ndate elementiderohket ja kaasaegse indie-elektroonikaga segunenud muusikaõhku.

Parcels on pärist Austraaliast, nüüdseks aga tegutsemas Berliinis, Pariisi plaadifirma Kitsuné tiiva all. Eelmainitud singel “Overnight” sai produtseeritud koos Daft Punki robotitega, kes bändi Pariisi keldrikontserdil kunagi avastasid. Soovin teile samasugust avastamisrõõmu kogu albumit kuulates ja end surfilauale kujutlemas. Võib-olla mitte nii aktiivselt sellega just vees möllamas, aga rannaliival laua peal, kokteil käes, mõnusalt lebotamas küll.

Liisi soovitab: Lizzo “Tempo”

Lizzo on imeline artist. Tervet minapilti julgustav, enesearmastust ja üksteise austuse mentaliteeti kinnistav naine. Twerkiv flöödimängija ja HAIMi tuuri soojendaja – mõned teda iseloomustavad näited. Tema märtsis ilmunud “Tempo” nimeline EP sisaldab ka nimilugu koos Missy Elliotiga, mis toob nostalgiamuige näole ja hip-hopi peosed tantsumälestused kehasse. “Juice” on loodud tantsuplatsile toretsevates kostüümides elu nautima ning EPd lõpetav “Cuz I Love You” on ehe souliballaad, mis rikastatud 2019. aasta jõulise elektroonilise biidi orkestri eepilisusega. Rohkem Lizzot meie kõigi hinge!

Liisi soovitab: Lion Babe “Western World ft. Raekwon”

Lion Babe sattus Soundcloudis mu radarile 2012. aastal, kui “Treat Me Like Fire” oma rabeda-maheda olemusega seal iseseisvalt välja anti. Lugu skooris duole – produtsent Astroraw ja vokalist Jillian Hervey – lepingu Universal Musicuga ja 2015 ilmus nende debüütalbum “Begin”. Kerime aega edasi ja käesolevaks päevaks on nende diskomõjutuste ja paksude biitidega segunenud helieripära lihvitud uueks albumiks “Cosmic Wind”. Bänd on suure leibeli alt välja astunud, iseseisvunud ja mitte-hiti-vaib on uuel albumil omal kohal. Helikogum pigem lihtsalt kulgeb unelevas tempos, visates küll mõnel hetkel tantsuplatsile, aga pigem ei jõua kuskile. See ei tähenda aga, et seda ei tasuks kuulata, pigem võttagi sobival hetkel ette üks hõljuv retk. Üks säravamaid perioode selles albumiajas on aga kindlasti videosingel “Western World”.

Põnevad muusikasündmused märtsis

Johanna soovitab:  Oaagaada Sveta Baaris

Aprill pakub ülekülluses džässi, mis peale pikka talve on eriti tervitatav. Pisut enne kui Jazzkaar juubelit pidama hakkab, saab Sveta Baaris esimese doosi kätte. Nimelt, saabub 13. kuupäeval Helsinki festivali ja plaadifirma ürituste sarja raames Tallinnasse Soome free jazz kvartett Oaagaada. Kokku käib kevadel naabrite põnev helipintsel Svetast üle neljal korral; esimene külaline – Bowman Trio – on juba tulnud ja läinud, kuid lisaks Oaagaadale hüppavad mais ja juunis läbi veel OK:KO (11. mai) ning Timo Lassy & Teppo Mäkynen (8. juuni). Lähemalt siin.

Johanna soovitab: Plaadipoepäev

Aprilli teine laupäev pakub melomaanidele veelgi põhjust rõõmu ruieteks. Lisaks eelmainitud džässi peole toimub ülemaailmselt ka plaadipoepäev ehk Record Store Day, mis saab juba 11-aastaseks. Iseseisvate plaadipoodide ja vinüülikultuuri tähistav päev annab ka kohalikele indie poodidele võimaluse tähistada ning kindlasti leiab siis näiteks Biit Me’st ja Terminalist haruldasi eriväljaandeid. Viimases toimub päeva auks ka aasta produtsendi tiitli välja teeninud Sander Mölderi poolt läbiviidav töötuba. Lisaks oma plaadikogu kasvatamisele on RSD ka hea põhjus kogukonna kohtumiseks ja muusika tähistamiseks. Ei tasu muidugi unustada, et ka Tartus leiab oma asja ajajaid ning sealsetel inimestel soovitan soojal hüpata läbi Psühhoteegi plaadipoest. Põnevat kaevamist näiteks siin ja siin!

Liisi soovitab: Sammalhabe kontsert Kivi Paber Käärides

Mõnusa sammuga hip-hop ägeda lüürika ja ilusa biidiga. See on Sammalhabe, kelle uusim album “James_” sai tunnustatud ka Eesti Muusikaauhindadel Aasta Hip-Hop albumi nominendina. 13. aprillil on vaja koguneda Telliskivisse kontserdile, et Spotifyst pärisellu kolida. Lisaks, olen kuulnud ja Instagramist näinud, et kontserdil mängib ta veel ka kitarri. Lisainfo siin.

Liisi soovitab: Kõigi Eesti Laul

Liikumise Kõigi Eesti raames toimub järgmine nädal Lauluväljakul tasuta kontsert Kõigi Eesti Laul. Üles astuvad Ewert and The Two Dragons, Ivo ja Robert Linna, Revals, Lenna, Svjata Vatra, NOËP, Mari Kalkun, PX Band, Tanel Padar, Sünne Valtri Band, Stefan, Idealnõje Ljudi. Esinejaid lisandub, kursis saab enda hoida siin.

Liisi soovitab: Oddisee kontsert Jazzkaarel

Oddisee on räppar ja produtsent, kelle intelligentne ja süvitsi minev lähenemine hiphopile on tõstnud ta valdkonna tippartistide hulka ning kes on koostööd teinud tippmuusikutega nagu Kendrick Lamar, Will.i.am, Herbie Hancock. Oddisee eeskujudeks on valdkonna klassikute nagu De La Souli, Tribe Called Questi ja Eric B. & Rakimi mõtestatud tekstid, mis ei keerle vägivalla ja välise sära ümber.  Tema MC-rolli toetab jazzivaibiga live-koosseis Good Compny, kellega koos salvestati 2012. aastal Oddisee esimene kontsertalbum “Beneath The Surface”.  Lisainfo siin.