Mood. Neli Eesti brändi, mille suvekollektsioonid kestavad suvest kauem

Ennos seob ida-euroopaliku praktilisuse ja pariisitaridele omase elegantsuse rafineeritud tervikuks.


Kas igal hooajal on vaja uusi riideid? Eesti aeglase moe loojad ei vasta sellele küsimusele kategoorilise eitusega vaid kollektsioonidega, mis on kantavad mitmel hooajal – ja seda nii suvel kui talvel.

Ellen Richard äratab ja kisub lõhki

Ellen Richardi kollektsioonide hulgas on ikka olnud midagi, mis  esmakohtumisel hämmingut tekitab –  ühel tootel on auk varrukas, teisel on tooteinfosilt välja poole õmmeldud, kolmandal on kuskilt kinni seotud või ei-tea-kuidas teise tootega kokku traageldatud. Kindlasti pole aga ehmatus halb asi, vaid hoopis vastupidi, äratab üles nagu külm vesi hommikul või suplus Eesti merevees, peale mida on alati hea värske tunne.

Disainerite vanaisa Richardi riidekapist inspireeritud kollektsioon Ricks on ehk veel kõige äratavam ja augulisem, tõeline eestimaine kiskja, kuid mitte hunt, vaid kaljukass või punarebane, kelles on rohkem salapära ja väljapeetust kui veriseid hambaid. Tooted on mitmeti kantavad, pööratavad, seotavad nagu ikka Ellen Richardi loomingult oodata võib, küll aga pole bränd varem nii tugevalt oma juuri loomingusse visandanud. Sedapuhku aga oli traditsioonide ja lapsepõlve juurde tagasitulek disaineritele loogiline käik ja langes kokku nende tänavuse suve visiooniga.

“Vanaisa Richardi riietes oli midagi nii võluvat, et siiani leian neist inspiratsiooni,“ ütles Ellen Richardi disainer ja asutaja Kristi Pärn uutest toodetest rääkides – brändi nimigi on tuletatud ta oma vanaisa ja vanaema eesnimedest. “Andreas Kübaraga koos töötades oleme päris huvitavaid detaile ja siluette üles leidnud, küll aga ei saa ka suvel üle ega ümber mustast värvist.“

Kõik tooted on valmistatud naturaalsetest linastest kangastest. Ellen Richardi kollektsioon on saadaval brändi stuudiopoes Telliskivi 60A ja teistes Eesti disaini müüvates kauplustes.

Woolishi meriinovillane suvi 

Eesti moemaastikul on villane suvekollektsioon päris haruldane, aga kodumaine kudumibränd Woolish ei loobu villast ka südasuvel.

Urbanistliku käekirjaga Woolishi disainerite veendumus on, et modernne riietus sobib hästi muutliku kliimaga ning on kasutatav üle hooaegade, kaasaegselt trendikas, samas ajatu ja kergesti kombineeritav ülejäänud garderoobiga. Kollektsioon “Nr 3”  kõik 48 tooted on valmistatud meriinovillast – vastupidavast, kergest ning naturaalsest kangast.

Anna Siimu, Woolishi brändi disainer ja üks juhtidest ütles, et Viljandist alguse saanud pereettevõte areng just nüüd suure hoo sisse saanud ja andnud motivatsiooni näidata ja tõestada end koduriigist kaugemalgi.

“Tegime esimest korda lookbooki. Bränd on küll juba pea sada aastat vana, kuid alles nüüd proovime sõnumit levitada sääraselt,” tõi Anna Siimu välja põhjuse, miks kollektsioon brändi enda jaoks eriti märgilise tähendusega on.

Woolishi kollektsiooni “Nr 3” suurima väljapanekuga saab täismahus tutvuda Woolishi esinduspoes Tallinnas Harju tn 1 ja veebipoest tellida üle Euroopa.

Varkki: on sul hetk aega?

Moelooja Jaana Varkki uus kollektsioon lakoonilise ja otsekohese nimega “11” on kantud küsimusest “On sul hetk aega?”.

Suvel tundubki ju kõigil rohkem aega olevat. Aga kas seda aega kasutatakse ka olulisele – üksteise kuulamisele, tähepanelikkusele kõigi ja kõige suhtes? Varkki suvevärvid on klaarid ja kangad on enamasti ühevärvilised. Aksentvärviks on kelmikas ja naiselik roosa. Põhitoonid on erinevad hallid, valge ja must. Kleidid ja jakid on disainitud väikeste põnevate detailidega andes võimaluse kanda neid erineval viisil. Alt laienevad seelikud ja püksid ning kitlist inspireeritud kleidid on selle kollektsiooni toodete olulisemad märksõnad. Graafikas on kasutatud erinevaid sõnumeid, mis haaravad koheselt tähelepanu andes samas ka kõneainet. 

Napsatud on graafikat ka varasemast kollektsioonist “Sääsk” – mis on vaimukas vihje Eesti suve pärisosale, millest kunagi pääsu ei ole.  Kuid seekord on sääsed esindatud toote seljal. Taaskord on kollektsioonis käsitsi kootud õhulised, kerged ja samas soojad kudumid, mis sobivad kandmiseks tegelikult igal aastaajal. 

Varkki kollektsioon on müügil brändi suudiokaupluses Telliskivi 60A ja Pärnus eesti disaini kaupluses Siluett.

Ennose suvised kašmiirmantlid ja Ida-Euroopa kohtumine Pariisiga

Eesti üks nooremaid moebrände Ennos ühendas oma alles teises kollektsioonis põhjamaadele omase minimalismi klassikaliselt õrnade suvetoonide ja maskuliinsete lõikejoontega. Märgata on ida-euroopaliku praktilisuse ja pariisitaridele omase elegantsuse sidumist rafineeritud tervikuks.

Disainer Kersti Pohlak asetas rõhu kašmiirmantlitele, mille värvigamma varieerub naturaalsetest liiva- ja roostetoonidest klassikalise mustani. Ülesuuruses linasest ülikonnad lisavad monokroomsesse kollektsiooni suvele omast helgust, mängides sinakasroheliste ja hallide varjunditega. Feminiinsemaid noote lisavad pikad suvekleidid, mille puhul on vaheldusrikkust lisatud mustrite või väljapeetult flirtivate tekstuuridega. Valikust leiab ka suvistele gareroobidele traditsiooniliselt omasemaid asju nagu pluuse ning lühikesi pükse.

Ennose uus kevadsuvine kollektsioon on müügil stuudios (Tartu mnt 72-1, Tallinn) ja Tallinn Design House´s.

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi toimetaja, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (152)