Vello Vikerkaar: kui robotid ruulivad

Ajakirja The New Yorker kaas ennustas juba 2017. aasta oktoobris sünget robotitest sõltuvat tulevikku. Kuvatõmmis leheküljelt www.newyorker.com

“Seda ei tohi lahti teha!” röögatas mulle meesmüüja Ülemiste Keskuse mängupoes. “See” oli minigrip-kinnisega suletav kotike, milles olid malenupud.

“Aga ma tahan lippu proovida, et ma teaksin, kuidas raskus on paigutatud,” seletasin ma. “Ma ei taha osta plastiknuppe, mis tuulega pikali kukuvad.”

“Meil on näidised olemas proovimiseks,” kärkis müüja. Aga muidugi ei olnud tal mingeid näidiseid. Vähemalt mind huvitanud komplektist mitte.

Millal ometi tulevad robotid, oli mu esimene mõte. Millal ometi saabub singulaarsus? Seejärel kujutlesin vaimusilmas nimetatud müügimeest tema uuel töökohal kuskil Ülemiste Keskuse sügavustes. Koristamas peldikuid, kus ta inimestest ülemused ennast kergendavad, kui on oma robotisandate liigendid ilusasti ära õlitanud.

Miks ei peakski viletsat või tuima teenindajat asendama robot?

Kui tehingu vastaspool on inimene, siis minu meelest võiks ta oma tööhõive õigustamiseks luua mingi positiivse emotsionaalse lisaväärtuse. Või on tõesti nii raske robotitest paremini esineda?

Möödunud kuul, kui mul õnnestus Davoses mõtteid vahetada illuminaatidega, kelle hulgas ka eestlasi leidus, kuulutas üks neist, et Eesti on ideaalne paik teenindussektori robotiseerimiseks. “Sitta sellest teenindusest,” avaldas ta õhtusöögilauas, pärast mitmendat pitsi portveinivaadis laagerdatud Norra akvaviiti. “Enne ma sülitan kliendile vastu vahtimist kui midagi tagasi maksan.”

No kas ei ole lööv turundussõnum?

Jazzi autopesulas, mille klient ma olen, toimetavad äärmuseni mornid töötajad.

Täispikkuses saavad tasulisi artikleid lugeda püsitellijad.

Aita luua innustavat ja harivat keskkonda!
Artiklite lugemiseks loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Vello Vikerkaar

Vello Vikerkaar

Vello Vikerkaar on Kanada eestlane, kes on omandanud Torontos traditsioonilise eesti hariduse. Pärast karjääri Kanada armees (missioonid: Molsonit juua ja välismaal viisakalt käituda) mängis trumme bändis nimega Reckless Dentistry. Muusikukarjäär jäi lühikeseks. Loe artikleid (10)