Maarja Vaino: Edasi on haruldane just selle poolest, et annab ruumi arendada mõtteid välja ega pelga pikemaid artikleid. “Edasi on ka minu mõte”

Maarja Vaino.

Lühiintervjuude sarjas “Edasi on ka minu mõte” uurime oma kaasautoritelt, lugejatelt, toetajatelt ja sõpradelt, mida nad Edasi juures väärtustavad. Maarja Vaino on kirjandusteadlane.

Milline on teie esimene mälestus Edasiga seoses ja kuidas vaatate meie toimetamiste peale täna? Mis on muutunud?

Vist esimesed reklaamid: silma jäi andekas ja teistmoodi kujundus, mees suurel vanaaegsel rattal. Andis mingi hea meeleolu ja tekitas huvi. Ja andis ka mõista, et see on aeglane ajakirjandus, mida lugeda samamoodi nagu selle suure rattaga sõita – tasakaalukalt ja jõudumööda. See meeleolu ja mulje on jäänud püsima.

Kantar Emori uuringust “Meediabrändid 2020–2023” selgub, et lugejate meelest on Edasi tugevuseks eristumine peavoolust ja teistest väljaannetest. Kas olete selle järeldusega päri ja kui, siis kuidas teie seda tõlgendate, milles see eristumine seisneb/väljendub ja mis rolli te Edasil Eesti ajakirjandusmaastikul näete?

Edasi on haruldane just selle poolest, et annab ruumi arendada mõtteid välja ega pelga pikemaid artikleid. Kiirus ja klikk ei ole peamised kriteeriumid, mis annavad vabaduse kirjutada sisukalt ja lugeda isukalt.

Edasi üks lubadusi lugejatele on teha ajakirja, mille artikleid on ka hiljem kasulik ja põnev lugeda. Soovitage palun 3 lugu, mida võiks uuesti üle lugeda ja miks.

Püüan alati läbi lugeda Tõnu Õnnepalu ja Rein Veidemanni artiklid, väga sümpaatsed on mulle ka Hedvig Hansoni mõtisklused. Huviga hoian silma peal, mida kirjutavad Kristjan Port ja Raivo Vare.

Rääkige palun mõne sõnaga ka oma tööst ja mida teile meeldib teha vabal ajal.

Olen kirjandusteadlane ja kirjandus on suures osas mu elu sisu – nii töiselt kui vabal ajal, lugemise kui puhkusena. Samas olen lapsest saadik olnud loomahull ja ka nüüd on mul kodus armas koer Luna ning paar korda nädalas käin kodu lähedal ratsutamas. Looduses viibimine on ka eluks vajalik.

Kui oleks teie otsustada, siis mida ja miks võiks teha Eestis teistmoodi, et muuta meie elu paremaks?

Tervikloetelu läheks vast pikaks, aga soovin eestlastele rohkem julgust olla ja jääda endaks ning rahulikku kooselu erinevate arvamustega – vaba Eestit ei eksisteeri ilma mõtte- ja sõnavabaduseta.

***

3 võimalust luua uut väärtust ja aidata saada Edasil tugevamaks

Hea lugeja! Kutsume Sind hakkama tellijaks. Püsitellijana aitad luua ajakirja, mis on Eestis puudu, ning teed palju head isegi siis, kui Sa ise ei jõua iga päev lugeda. Rahulik ja inspireeriv keskkond ei teki iseenesest ning see vajab püsivat hoolt. Võid mõelda ka nii, et Edasi on osa Sinu heategevuskäitumisest parema keskkonna ja ajakirjanduse nimel. Siit leiab põhjusi, mida teised lugejaid Edasi juures väärtustavad.

Hea asutaja, ettevõtte juht, turundusjuht! Turunduskoostöö suurtest meediamajadest sõltumatu, väikese, aga visa kirjastusega võib olla osa Sinu ettevõtte, tööandja brändi arendamisest ning tugev sõnum ka tarbijatele, mille eest Sinu ettevõte seisab ja millele kaasa soovib aidata. Edasi hoiak on ettevõtlik ja eluterve, meie lugejatele läheb korda hooliv ja jätkusuutlik Eesti. Võta ühendust ning leiame sobiva koostöövormi. Siit leiab põhjusi, miks reklaamida Edasis.

Hea filantroop! Edasi eesmärk on teha Eesti parimat kvaliteetajakirja. Pühendume ise 100%, aga vajame ajakirja elujõuliseks muutmisel veel natuke abi. Kui Sulle on oluline valikukriteerium see, et toetatav algatus looks uut väärtust kogu ühiskonnale ja oleks tore, kui saaksid selle mõju ka ise igapäevaselt hinnata, siis ajakiri Edasi on suurepärane võimalus. Anna meile hoogu ja aita saada tugevamaks (rekvisiidid leiab siit). Iga toetaja panus läheb sisuloome kvaliteedi parandamiseks. Kui vajad otsustamiseks lisainfot, siis võta palun ühendust: janeck.uibo@edasi.org. Siit leiab toetajate arvamusi, miks nad meile toeks on otsustanud olla.

Janeck Uibo

Janeck Uibo on Edasi.org asutaja ja peatoimetaja. Loe artikleid (268)