Raul Oreškin: ikooni sünd

MAIKRO "Veinitegu" sarjast "Paradiisiaed"

Kui tänapäeva maailmaga paralleele tõmmata, võib ikoone mõne nurga alt võrrelda isegi koomiksitega, kuigi esmapilgul võivad need tunduda täiesti erinevad kunstivormid.

Peipsiveerel asuvad vanausuliste külad on religioonist läbi ilmunud. Isegi kui sa pole kirikuinimene, hakkad tahtmatult kaasa elama külaelanike rõõmudele ja muredele ning ikka lipsavad jutu sisse mõned usuteemad. Need ei ole kunagi pealetükkivad, pigem on kirikus käimine või vähemalt kõigevägema tunnistamine tavaline külaelu osa, nagu hommikune hambapesu või igareedene saunaskäik.

Varnjas on lausa kaks kirikut: küla keskel piirkonna uhkeima ikonostaasiga vanausuliste palvela ja mõned aastad tagasi asula serva ehitatud puust õigeusu kirik. Märkamatult ei saa mööda minna ka kivist väravatega kalmistust, kus võib näha vanausuliste religioonile viitavaid vanu, kohati rooste läinud rauast riste. Pühapäeva hommikuti võib aga kiriku suunal liikumas näha värviliste pearättidega memmesid. See kõik moodustab küla atmosfäärist olulise osa.

Raul Oreškin

Raul Oreškin elab sügistalvisel perioodil Tartus ning kevadel ja suvel vanausuliste külas Varnjas, kus nad koos elukaaslase Kaili Kasega kalurimaja paadikuuris igal suvel Voronja galerii avavad. Viimastel aastatel on Raul tegutsenud ka kokana Karlova kodukohvikus „Lev ja Leevike“, avanud Aparaaditehases HAKI galerii ja töötanud teatrijuhina Tartu Uues Teatris. Raul on "Minu" lugude sarjas ilmunud raamatu "Minu Peipsiveer" autor ning käesoleval aastal ilmus Tartu linna tellimusel tema kolmas raamat "Tartu hääled". Raul jagab Edasi lugejatele oma tähelepanekuid eluolust Peipsiveerel ja Tartus ning laiemalt kultuuripõllul toimuvast. Loe artikleid (41)