Ott Lumi: erakondade ristteed peale 2023. aasta valimisi

Ott Lumi. Illustratsioon: Toon Vugts

Vaatame retrospektiivselt äsja lõppenud valimiste võtmesündmusi ja prognoosime, millistel ristteedel parteid järgneval neljal aastal kulgevad.

Valitsus hakkab paika loksuma. Nüüd on siis selge, kes hakkab Eesti vabariiki valitsema järgmised … neli aastat? Küsimärk on lause lõpus, sest mitte kellelgi pole Eestis seni õnnestunud seda nelja aasta jooksul, mõtlen ühe ja sama valitsuskoalitsiooni raames, teha. Nüüd on see võimalus realistlikult olemas, kuigi ei maksa unustada, et Reformierakonnal on võimalik iga hetk valitsuspartnereid vahetada. Kas siis Keskerakonnaga kahekesi valitseda või vahetades SDE Isamaa vastu. Lõppude lõpuks on võimalik Reformierakonnal ja Eesti 200-l hädapärast ka kahekesi valitseda, 51 häälega saab hakkama küll.

Aga valitsuse lagunemist on siiski veel vara oodata, las see esmalt tekib. Üritaks vaadata retrospektiivselt äsja lõppenud valimiste võtmesündmusi ja prognoosida, millistel ristteedel parteid järgneval neljal aastal kulgevad. Laias laastus võiks need valimised kokku võtta nelja sambaga. Esiteks, Keskerakonna lüüasaamine ja sellega seotud suur segadus venekeelse valijaskonna seas. Teiseks, EKRE re-radikaliseerumine ja selle arengukursi jätkusuutlikkus selle erakonna jaoks. Kolmandaks, Reformierakonna domineerimine ja selle jätkusuutlikkus. Neljandaks, Isamaa ja sotside saatus.

Ott Lumi

Ott Lumi on riigi-ja poliitikateaduste doktor. Loe artikleid (30)