Kalev Stoicescu: oo sport, sa oled … paraku poliitika

Kalev Stoicescu. Foto Remo Tõnismäe, Postimees.

Sportlased, nagu ka näiteks loomeinimesed, on oma riigi kodanikud ja kannavad kollektiivset vastutust oma riigi kuritegude eest, kui nad ei distantseeru neist selgelt, ega mõista neid karmilt hukka. Meil pole mingit põhjust neile kaasa tunda ja teha neile hea tahte žeste, milleks nad pole väärilised. Kui Venemaa (ja Valgevene) sportlased lubatakse olümpiale, vaatamata Moskva ja Minski praeguse poliitika ja tegevuse jätkumisele, siis läänemaailm lörtsib täielikult nii olümpiaideaalid, kui oma enda demokraatlikud väärtused.

Venemaa agressioonisõja valguses arutleme spordi ja poliitika seotuse üle, kuidas on see meie seniseid arusaamu mõjutanud ja milliseid eetilisi dilemmasid tõstnud: ühiskond ootab julgeid ja selgeid seisukohavõtte. Teema muutus teravaks mõnede hiljutiste Vene sportlasi toetavate / neutraalsete avalduste järel ja eriti Eesti jalgpallurite pildiskandaali tõttu, kus sportlased ei näe põhjust Venemaa agressiooni selgelt hukka mõista, vaid räägivad “sport ja poliitika seisavad lahus”. Õli valas tulle ROK-i otsus lubada Venemaa ja Valgevene sportlased Pariisi olümpiale, mis on jaganud riigid kahte leeri. Kas me saame endale lubada selles küsimuses neutraalsust ja tegemist on ebademokraatliku meelsuskontrolliga või lasub meil kohustus valida pool?

Spordi regulaarsed ning viimastel aastakümnetel televisiooni kaudu miljonite, kui mitte miljardite televaatajateni ülekantud tippsündmused – eeskätt olümpiamängud, kuid ka MMid, EMid ja muud olulised jõukatsumised – on muutunud selgelt staadionikülastajate ja tugitoolisportlaste, professionaalsete sportlaste, treenerite ja suurte meeskondade, meediakanalite, sponsorite ja paljude teiste asjaosaliste meelelahutuse ning äri ja reklaami keskkonnaks. Võiks ju arvata, et kutselised sportlased valmistuvad usinasti ette suurvõistlusteks, üritades saavutada tippvormi ja ehitades üles oma karjääri ning fännid elavad neile kaasa täiesti apoliitilises kontekstis. Sest spordi suurvõistlused peaksid propageerima esiteks tervislikke eluviise ja võimalust tõusta piltlikult ajalehepoisist miljonäriks ja superstaariks, kuid teiseks ka rahvaste rahumeelset ja sõbralikku ning rangetele reeglitele alluvat võistlemist. Kusjuures rahal on muidugi määrav roll, sest ilma selleta – üksnes entusiasmi alusel – suuri asju teha ei saa tänapäevase konkurentsi tingimustes.

Kalev Stoicescu

Kalev Stoicescu on teadur mõttekojas Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ning ta tegeleb küsimustega, mis puudutavad Venemaa välis- ja sisepoliitikat, kuid ka sõjalisi, majanduslikke, meedia ja vähemusgruppidega seotud arenguid. Loe artikleid (11)