The Economist: kuidas mõjutab tehnoloogiaettevõtete rahalaviin heategevust?

Foto: Shutterstock

Kui kaasaegse heategevuse vanaisad, Ameerika töösturid Andrew Carnegie, Henry Ford ja John D. Rockefeller annetasid suure osa oma raha alles hilisemas elujärgus ja aastakümneteks, siis uue aja ärimehed ja riskikapitalistid hakkasid vaatama heategevuslikke annetusi tõsiste investeeringutena. Toetuse saajaid valiti selle järgi, kellele annetamine oli annetussummaga võrreldes võimalikult suure mõjuga. Uue aja filantroobid on noored, kärsitud ja soovivad, et muutused toimuks ruttu.

Kui Andrew White 2021. aastal esimest korda tüki oma ettevõttest maha müüs, teadis ta kohe, et tahab osa tulust ära anda. Kui kõik läheb plaani järgi, loodab ta kokku annetada heategevuseks üle 20 miljoni dollari. Samal ajal oli White aga endiselt hõivatud FundAppsi, investoritele mõeldud nõuetele vastavuse jälgimist võimaldava teenuse käivitamisega. Niisiis ei olnud tal aega, et lugeda arengumajanduse kohta või uurida heategevuslike organisatsioonide pingeridu.

Mudel, mida nimekad filantroobid põlvkondi järginud on, ehk asutada erafond ja palgata selle juhtimiseks meeskond, ei tulnud kõne alla. “Raha haldamiseks uue organisatsiooni loomine on lihtsalt raharaisk,” väidab White. “Pealegi tunnevad heategevusorganisatsioonide eestvedajad oma valdkonda hästi. Seega miks mitte neid usaldada?” lisab ta. Lõpuks andis White raha Founders Pledge’ile, Briti heategevusorganisatsioonile, mil on üle 1700 liikme 39 riigis. Ta palus Founders Pledge’ilt, et tema raha läheks hariduse edendamisse ja vaesuse leevendamisse vaestes riikides, ning jättis annetuse üksikasjad programmi ekspertide hooleks.