Miljardär David Rubenstein: “Tahan elada piisavalt kaua, et oma raha ära annetada. Kui see õnnestub, olen õnnelik”

Foto: World Economic Forum, Monika Flueckiger

Varahaldusfirma The Carlyle Group kaasasutaja ja -juht David Rubenstein (68), kelle vara suuruseks hindab Forbes 3 miljardit dollarit, kuulub filantroopide tippliigasse. Rubriigi “Tark annetaja” kolmandas intervjuus räägime, kuidas sünnivad sadade miljonite dollariteni ulatuvad annetusotsused.

Kaheksa aasta eest oli Rubenstein esimeste seas, kes allkirjastas Bill Gatesi ja Warren Buffetti eestvedamisel sündinud Giving Pledge’i. Sellega tänaseks liitunud 175 filantroopi 22 riigist – koguvaraga üle 365 miljardi dollari – lubavad kas oma eluajal või testamendiga annetada heategevuseks enamuse oma varast.

Rubenstein viib lubadust ellu, annetades maailma tippülikoolidele ja kultuuriasutustele. Sellest enamgi tähelepanu on aga pälvinud need, mida mees ise nimetab “patriootlikeks annetusteks” – nagu USA pealinna ühe sümboli, Washingtoni monumendi renoveerimise toetamine 2011. aasta maavärina järel, riigi rajajate George Washingtoni, Thomas Jeffersoni ja James Madisoni ning kodusõja-aegsete juhtide Abraham Lincolni ja Robert E. Lee kodude ja memoriaalide kordategemine, ning hinnaliste ürikute – nagu näiteks 13. sajandi Magna Carta ühe originaali – kinkimine kongressi raamatukogule, rahvusarhiivile ja muuseumitele.

Urmo Kübar

Urmo Kübar hakkas vabakonna-teemasid kajastama paarikümne aasta eest ajakirjandustudengina ega ole siiani lõpetanud. Kirjutamisele lisaks on ta Eesti kodanikuühiskonna arengus kaasa löönud mitmes rollis – kõige pikemalt vabaühenduste liitu EMSL juhtides, praegu aga president Kersti Kaljulaidi vabakonnanõunikuna. Loe artikleid (8)