Allison Sweet Grant, Adam Grant: psühholoogilised trikid, mis muudavad abielu õnnelikumaks

Sa tead, mis on parim sulle ja sinu partnerile, aga vahel sa ei suuda seda teisele selgeks teha. Adam Grant jagab koos abikaasaga mõtteid, kuidas asjad siiski soovitult toimima saada. Ehk on sellest kellelegi abi.

Meie esimene kohting oleks peaaegu jäänud ka viimaseks. Allison oli väga segaduses, kui Adam ukse avas, sest too oli riietatud nagu võimlemistundi suunduv teismeline.

Igas suhtes on piirid, mida ei tohi ületada. Olgu selleks siis suitsetamine, crossfit treeningud või valjult mälumine. Kuidas on lood aga nende asjadega, mis on küll talutavad, aga vajavad siiski parandamist? On aegu, mil tead, mis on sinu kaaslase jaoks parim, aga mõtte edukas edastamine nõuab head veenmiskunsti. Samad nipid, mida kasutad tööl sõprade võitmiseks ja inimeste mõjutamiseks, tulevad kasuks ka koduseinte vahel.

Allison suutis kahtlase riietuse koha pealt silma kinni pigistada ja nõustus teise kohtinguga. Üsna pea vihjas ta, et Adam peaks kõik oma igivanad T-särgid minema viskama (miks keegi talle seda varem pole öelnud?!?). Adam keeldus. Siis palus Allison minema visata vaid ühe – kõige hullema. Ta nõustus.

Psühholoogid nimetavad seda uksega näkku tehnikaks: sa esitad suure palve ning see lükatakse tagasi, kuid seejärel esitad väiksema palve. Adam oleks end kaks korda järjest keeldudes halvasti tundnud, kuid vaid ühest särgist vabanemine tundus päris mõistliku palvena võrreldes terve garderoobi tühjendamisega. Nii saigi naine jala ukse vahele. Kui Adam oli nõustunud ühest särgist loobuma, tundus talle juba imelik teisi vanu särke alles hoida. Üsna pea olid tal särgid otsas ja Allison hakkas ostma uusi (paremaid) särke. Juba paari aastaga oli kogu Adami garderoob välja vahetatud – nagu Theseuse laev, kus asendad ükshaaval plangu iga laua, kuni oled välja vahetanud kõik originaalosad. Kas tegemist on endiselt ikka sama laevaga? Adam ei olnud päris kindlasti enam sama mees.

Kui Adam hakkas käima töölähetustel (nüüd juba sobivas komplektis), hakkas ta mõistma, et Allison vajaks samuti pisut omaette olemise aega. Sa võid oma kaasat küll väga armastada, aga sõpradega aja veetmine aitab õnnele kaasa. Seega julgustas Adam teda oma sõbrannadega reisile minema. Allison on aga kodukana ning keeldus järjekindlalt ilma perekonnata reisimast. Adam hakkas tegema vihjeid selle kohta, kuidas nende ühine sõber lahkub igal kuul üheks nädalavahetuseks kodust. Kümme aastat hiljem läkski Allison sõpradega kahepäevasele väljasõidule. Edusamm.

Seda nimetatakse sotsiaalseks tõendamiseks. Me järgime teisi sarnaseid. Just sel põhjusel ütlevad telefonimüügi liinid meile nüüd „Kui liin on hõivatud, palun proovige hiljem uuesti“ ja mitte „Operaatorid ootavad teie kõnet“. Kui liinid on hetkel kinni, siis tähendab see, et ka paljud teised inimesed sooritavad seda ebavajalikku ostu. Mina pean ka selle saama! Sel samal põhjusel pingutavad inimesed energia säästmise nimel rohkem, kui saavad teada, et ka nende naabrid tegelevad sellega. Just see on ka põhjus, miks sa pole kunagi varem kaalunud pühapäeva veetmist pargis prügikasti ja pingi vahel lamades, kuni ühtäkki hakkas planking sulle vastupandamatuna tunduma.

See meetod toimib kõige efektiivsemalt, kui me pole kindlad, mida teha – just siis hakkame me pöörama tähelepanu sellele, mida teised meie ümber teevad. Tõenäoliselt järgime nende eeskuju, kui tunneme, et meil on midagi ühist. Kui üritad meelitada oma partnerit tervislikumalt toituma, aga ta ei taha kuidagi vedu võtta, siis ütle talle, et tema iidol on suur uue Keto-Paleo-Dumbo puhastuskuuri austaja.

Isegi ilma vastava tuttava olemasoluta on siiski palju viise, kuidas oma sõnu hoolikalt valida, et saavutada kõigile parim tulemus. Näiteks on Adamil kombeks hilineda. Igale poole. Alati. Ta ei suuda kunagi ühtki tegevust pooleli jätta. Samuti alahindab ta alati vajaminevat aega, mis kulub sihtkohta jõudmiseks. Allison üritas teda aastaid veenda kodust varem lahkuma. Ta proovis isegi algusaegade kohta luisata, kuid Adam sai sellele jälile. Lõpuks otsustas ta lihtsalt küsida: „Kas hilined täna?“

Sellele küsimusele on väga raske jaatavalt vastata. Allison kasutas enesele teadmata meetodit, mida psühholoogid nimetavad eneseveenmiseks. Kui keegi esitab veenva argumendi, siis võtame kaitsepositsiooni ja leiame hulgaliselt vastuargumente. Küsimus meie plaanide kohta paneb meid mõtlema.

Käitumise muutmiseks piisab, kui pärida kavatsuste kohta.

Inimesed on suurema tõenäosusega valmis hääletama, tegema vabatahtlikku tööd, niidiga hambaid puhastama või ostma uue auto, kui neilt lihtsalt küsida, kas nad kavatsevad seda teha. Isegi, kui nad esialgu vastavad eitavalt, siis tõenäoliselt nad teevad seda ikkagi. Küsimine tekitab peegeldusefekti ning lõpuks nad otsustavad, et hääletusele ilmumine või oma hammaste puhastamine on siiski hea mõte.

Kui vihkad oma partneri sõidustiili, siis küsi talt, kas tal on plaanis sind turvaliselt koju viia. Ning järgmisel korral, kui kaasa jätab pesemata nõud kraanikaussi vedelema, siis lihtsalt küsi, kas teile tuleb jälle sipelgate armee külla. Adam on igatahes uhke, sest jõuab nüüd vähemalt kord nädalas õigeks ajaks kohale.

Siis on veel olemas need hetked, mil sa ise tead, mis sinu jaoks parim on, aga kaaslane ei mõista seda. Sa tahad endale meeleheitlikult Le Creuset Hollandi ahju või oled pilgu peale pannud erilisele ükssarviku kostüümile. Oled unistanud NAD T770 mudelist digitaalse dekodeerija ja 70 W võimendiga, millel on Burr-Brown DAC….kuid sinu naist see ei huvita.

Ühel aastal soovis Adam sünnipäevaks õhuhoki mängulauda. Ainus asi, mis Allisoni hoki juures köidab on areenil jäätise nautimine. Adamil oli idee. Ta rääkis Allisonile ühest mängulauast, mille tootmine kavatseti lõpetada. Vähesus. Me tahame seda, mida on vähe. See selgitab iga tolmukogujast nipsasjakese äkilist populaarsust, mille ostmiseks oled jõulude ajal järjekorras seisnud, näiteks Furby-hullus üheksakümnendate lõpus. Seetõttu andis Allison alla ja ostis hokilaua. Ta ei tahtnud olla vastutav selle eest, et Adam jääb kogu lõbust ilma.

Me tahame, et meie kaaslane oleks õnnelik ning nemad peaksid meile sedasama soovima. Seega, kui sinu veenmiskatsed nurjuvad, siis käitu järgnevalt. Esiteks, osta kink, mida oled soovinud. Teiseks, anna see oma kaaslasele. Kolmandaks, ütle, et sa ostsid selle, et tema saaks selle sulle kinkida.

Valedes kätes mõjuvad need strateegiad manipuleerimisena. Kuid siiralt oma partnerile parimat soovides teevad need head. Üks asi on vabaneda oma kaaslase inetutest särkidest ja panna ta plankingut armastama, kuid hoopis teine asi on vabaneda kõigist tema keskkooliaegsetest sõpradest, panna ta tegelema fitnessiga ja meelitada teda kasutama oma vanaema pensionisäästusid, et minna puhkusereisile Jamaicale. Kui kasutad neid meetodeid selleks, et te mõlemad oleksite õnnelikud, siis ei ole tegemist mitte manipulatsiooni, vaid armastusega. Pead ise otsustama, kumba teed sa eelistad.

Allikas: Redbookmag.com

Artikli tõlge: Liina Paas

Adam Grant

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor ja mitme New York Times' i bestselleri autor. Tema raamatuid on tõlgitud 35 keelde ja ta on valitud maailma 25 mõjukama juhtimismõtleja hulka. Tal on doktorikraad organisatsioonipsühholoogias. Edasi avaldab autori loal tema juhtimismõtteid ja artikleid. Loe artikleid (39)