Jaak Nigul: miks on Eestis tööstus tabu?

Jaak Nigul. Foto: Andres Kralla, Äripäev, Scanpix

Töötlev tööstus andis 2021. aastal suurima osa, 15% Eestis loodud lisandväärtusest ehk sellest, mida saab ühiskonnas rahaliselt ümber jagada. Miskipärast kuulab valitsussektor ettevõtjaid aga järjest vähem või ei kuula üldse. Tänased juhtivad poliitikud armastavad pigem poseerida erinevate MTÜ-dega, kui pidada sisulisi kohtumisi nendega, kes tegelikult riigikassat täidavad.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja talvenumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Artikli autor Jaak Nigul on puidutöötlemis- ja mööblitootmisettevõtteid koondava Tarmeko grupi juht.

Mu tuttavad arendavad Londonis hoonet, millel on  kolm suurt taaka: hoone asub ajaloolise Victoria pargi kõrval, paikneb kanali kaldal ja tegu on üle 100 aasta vanuse hoonega. Londonis sai detailplaneering kinnitatud kolme aastaga. Minul võttis tehase detailplaneeringu tegemine Luunja vallas “ainult” kolmteist aastat. Ajal, kui riik kutsub kokku erinevaid töötubasid ettevõtluse võimestamiseks ja peab koosolekuid riigikassasse raha laekumise suurendamiseks, tuleks minu hinnangul riigil teha paar lihtsat asja: pöörata riiklikult tähelepanu meie majanduse tegelikule vedurile, eksportivale tööstusele, ja päriselt võtta kuulda, mida ettevõtjad riigilt vajavad.