Urmo Raus: mustkunstniku lahkumine. Pierre Soulages

Pierre Soulages. Foto: Scanpix

Oktoobri lõpus lahkus meie hulgast 102-aastasena Pierre Soulages (1919–2022). Tema pikk loometee ja panus maalikunsti väärib järelehüüet.

Kui kolisin eelmise sajandi üheksakümnendate keskel Pariisis aadressile 35/37 rue Beaubourg, Georges Pompidou keskuse kõrvale Quartier de l’Horloge’i ainsasse säilinud 20. sajandi alguse uhkesse linnamajja, pidin end esmalt omanikule esitlema. Seitsmekorruselise rohke dekooriga maja omanik oli 90-aastane madame Auger, ühe kuulsaima Pariisi juveliiride-hõbeseppade dünastia järeltulija. Enne daamiga kohtumist sain tema kohta hoiatava eelinfo, et tegu olevat äärmiselt võimuka naisega.

Madame Auger ise elas Trocadéro väljaku äärses immeuble’ismis samuti talle kuulus. 13 Avenue d’Eylau hoone kahel esimesel korrusel oli perekonna lauahõbeda muuseum, varem asus seal lauahõbeda töökoda. Kliendid said siis uhketest puitdekooriga vitriinidest sobivad lauahõbeda näidised valida ja lasta need vastavalt soovile eritellimusel valmistada. Lauahõbe soetati vanasti tavaliselt terveks eluks ning nõud kandsid omaniku initsiaale. Hinnalistel serviisidel ja lauahõbedal on kodanluse jaoks alati olnud pere õnne ja seisust markeeriv tähendus. Auger oli kõrgelt hinnatud kaubamärk ning on seda praegugi Christie’se oksjonitel.

Urmo Raus

Urmo Raus on Haagis elav maalikunstnik ja esseist. Loe artikleid (7)