Loomingu Raamatukogu kuldsari: Arto Paasilinna “Jänese aasta” – elujaatav, ootamatu ja irooniliselt põhjamaine vestern

Jänese aasta. Raamatukaas

Loomingu Raamatukogu kuldsarjas värskelt ilmunud soome kirjaniku Arto Paasilinna “Jänese aasta” on tõeline pärl, mille avastamist ei tasu edasi lükata, ütleb reklaamitegija Heiki Urbala oma lugemismuljes.

Arto Paasilinna “Jänese aasta” kuulub “Loomingu Raamatukogu kuldsarja”, mis toob lugejate ette valiku LR-is läbi aegade avaldatud teostest uues kuues. Kuldsarja ilmumist toetab “Eesti novell”Otsi LR üles ka Facebookis ja Instagramis!

Soome filmid, muusika ja kirjandus võivad oma põhjamaisuses põhjustada ängi ning tumedaid meeleolusid, aga ka südame helges ärevuses põksuma panna. Kui tutvusin noore poisina vanaisa käest saadud Aleksis Kivi “Seitsme vennaga” (esitrükk 1870), olin hämmingus, kas selline elu on päriselt võimalik. Olin kade, ja olen siiani, kuigi pean tunnistama, et vanusega on Kivi teos oma groteskikihte muudkui juurde kasvatanud. Nüüd aga on sama lugu “Jänese aastaga” – kuidagi ei saa lahti tundest, kuidas kuramus keegi oskab omavahel põimida hõrku huumorit ja ühiskonnakriitikat, luustikuni lahti harutatud inimpsühholoogiat ja eluirooniat.