Hannes Kuhlbach: isade jäävuse seadus

Foto: Shutterstock.com

Olin hiljuti, isadepäeva eel, seltskonnas, kus tulid jutuks isad. Õigemini, kuidas neid tihtipeale ei olnud kohal – füüsiliselt, emotsionaalselt, etteennustatavalt. Mind hämmastas, kuidas see oli meie pisikese valimi puhul pigem reegel, kuid jäin siis mõtlema oma praktikas kuuldule. Pean tõdema, et isade jäävuse seadus alati ei kehti.

Bioloogiliselt on iga lapse sünniks vaja nii ema kui isa. Isa seemnest viljastub munarakk, ning hakkab arenema uus inimene, keda ema kannab oma kehas üheksa kuud. Isa suhe oma alles sündimata lapsega saab olla ennekõike vaimne, mitte niivõrd füüsiline. Lapse esimeseks koduks on ema, alles ilmale tulles saab tema koduks pere ehk vanemlik paar. Oma tulevase lapsega saab isa ühendust läbi ema, rääkides, lauldes, koputades paisuvale kõhule, hoides ema, kui tal on paha jne. Seega, naljaga pooleks, on isa natuke diskrimineeritud seisundis. Vaatamata suurele soovile sugudevaheliseks võrdsuseks ei rasestu isad, vaid emad. Isa rasestumine on ennekõike vaimne: fantaasias, mälestuste, kogemuste ja teadmatuse ristteel.

Mitmel juhul võib aga reaalsus peatselt isaks saamisest ja võtta vastutus, olla liiga palju. Lihtsam on põgeneda, salata, loobuda, elada edasi “vaba mehena”. Vahel muidugi juhtub ka vastupidi – naine otsustab mehele üldse mitte rääkida, vaid sünnitada ja kasvatada laps üles üksinda. Sellisel juhul elab lapse isa “ema meeles” ehk selles, kuidas too suhtub meestesse üleüldse, konkreetsesse mehesse, ka endasse partnerina, seksuaalpartnerina oma lapse isale. Isegi kui mehest lapsele ei räägita, on lapse loomise protsessi teine pool ema meeles kohal ja kandub sealt ka lapsesse. Varem või hiljem tekib põnnil küsimus, miks (t)emal ei ole isa ehk meest või kus siis tema isa on, kui nt teistel käivad lasteaias järgi ka isad või ta on tutvunud emapoolsete vanavanematega. Ka lapse meeles on isa olemas, tema omadused, kui soovite – kvaliteet, on esialgu määratud ema meeles oleva isa järgi.

Hannes Kuhlbach

Hannes Kuhlbach on kliiniline psühholoog. Tegusa elu jooksul on ta olnud erinevates ametites kinnisvaramaailmas, suhtekorralduses ja panganduses. “Kõiges, mida saab nimetada äriks, on sügav inimlik ja isiklik pool ning just see aspekt huvitabki mind oma tänastes tegevustes. Omades oma töös privileegi näha sügavale inimeste eludesse ja sisemaailma, äratab see ka endas varjatud tundeid ja mõtteid. Neid ongi heameel üldistatud ja põimitud kujul Edasi veergudel avatud ja mõtelda armastavale lugejale edastada." Loe artikleid (60)