Arhitektuur. Väikelinnade totaalne muutumine

Põlva keskväljak. | Foto: Raavi Nagel.

“EV 100” raames käivitunud arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” mõte oli kahanevate väikelinnade elanike jaoks nende kodulinn nii atraktiivseks muuta, et nad lahkuda ei tahaks. Ning et juba lahkunud inimesed hakkaks tagasi kibelema pisikesse, vaiksesse ning nüüd ka väga ilusasse väikelinna. Teeme kaheksa väljaku ekskursiooniga Eestile tiiru peale.

Artikkel on esmalt ilmunud Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Kaheksa Eesti väikelinna väljakud lennutavad Eesti maikuus rahvusvahelise arhitektuuripubliku tähelepanu keskmesse, kui 22. mail avatakse 17. Veneetsia Arhitektuuribiennaal. Eestit esindab seal näitus “Plats! Väärikas kahanemine”, mille autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn ning mis keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele kaheksa väikelinna näitel. Algselt Eesti väikelinnade elanike elu paremaks muutma pidanud projekt muudab nüüd ootamatult paremaks meie kõigi elu – sest praegu tõttavad vähesed välismaale kultuuri- ja puhkusereisidele. Kui Veneetsiasse näitusele sõitmine ei tundu ahvatlev mõte, siis mis võiks olla parem plaan, kui minna suurele arhitektuurireisile mööda seni avastamata väikeseid Eesti linnu?

Silvia Pärmann

Silvia Pärmann on Edasi kaasautor, fotograaf ja ajakirjanik, kes on viimased kümme aastat toimetanud mitut arhitektuurile, disainile või moele keskenduvat ajakirja. Loe artikleid (235)