Romet Vaino: 7 päeva ja 80+ kilomeetrit üksindust kodumaa rabades

Foto: Romet Vaino

Täpselt kuu aega tagasi sõin õhtust Eesti ühe suurima rabamassiivi äärealal. Selja taha oli jäänud 20 kilomeetrit räätsamatka ja umbes kolm korda sama palju oli veel minna. Mingi kõhutunne ütles, et sellepäevane päike oli olnud kui soe kallistus, millele järgneb hülgamine. Olin loobunud interneti- ja telefoniühendusest, mistõttu püüdsin näpuga järge ajada hoopis taevast ning kõrvutada seda oma viimaste mälupiltidega nädala ilmaprognoosist. Kui mu väsinud jalad ja keha oleksid sel hetkel vaid teadnud, et mõnusa fotoretke asemel selgitab elu järgneva viie päeva jooksul välja, kus on mehe murdepunkt.

Hiljuti ilmus Romet Vaino loodusteemaliste mõtiskluste kogumik “Peegel karu silmades”. Raamat on saadaval raamatukauplustes. Soovi korral vaata raamatu esitlust.

Miks, miks, miks?

Kui ma umbes kolm ja pool aastat tagasi muud ametid lõplikult varna riputasin ja matkajuhina tegutsema hakkasin, oli minu suur soov närida end ussikesena tutvustatavate maastike südamikesse. Mõtlesin, et õpikutarkuste jagamisest jääb väheks. See info on niigi kõigile nupuvajutuse kaugusel. Kuid isiklik suhestumine rabamaastikuga, mis juba oma müstilise mainega on suutnud inimest endast aastatuhandeid eemal hoida, võiks pakkuda inspiratsiooni ja emotsionaalset väärtust. Niisiis oli juba algusest peale selge, et minust saab matkajuht, kes jäämäe tipu näitamise kõrvalt pühendunud veealuse osa avastamisele. Sellest sai eluviis, mitte töö.

Romet Vaino

Romet Vaino kulgeb viiel meelel läbi nelja aastaaja üle kodumaa maastike. Selline teadlik looduses liikumine pakub suurel hulgal märkamisi nii inimpsüühika kui looduse enda kohta. Tema igakuine kolumn pakubki vahetuid emotsioone ja mõtteid loodusest ning käib ühte sammu loodusliku aastaringiga. Loe artikleid (59)