Aavo Kokk: Lennoni sein

Lennon Wall. Foto: Shutterstock

Enam-vähem täpselt 33 meetrine sein on pidevalt muutuv teos, mis uueneb päeval ja öösel. Inimesed on aastakümneid tulnud ning joonistanud, kes kuidas oskab. Päris kunstnikud, sodimiskunstnikud, armunud paarid ja purjus turistid. Sõna ja pilt on olnud vabad.

8. detsembri hilisõhtul aastal 1980 surmas Mark David Chapman New Yorgis John Lennoni. Juba mõne päeva pärast maalis keegi Prahas Karli silla lähedal Mala Strana linnaosas oleva Suurkloostri väljaku ühele seinale John Lennoni näo ja kirjutas mõned The Beatlesi lauluread.

Tšehhoslovakkia salapolitsei nägi selles vastuhaku ja läänemeelsuse märki ning lasi seina puhtaks pesta. Kuid tänavakunstnikud tulid ja tegid uue pildi. Politsei pesi ja jälgis. Kunstnikud kavaldasid, tulid ja maalisid ikka. Lennoni seinast sai protestisein. Keegi küll ei kirjutanud otsesõnu – “Maha kommunistid”. Teemaks oli hoopis maailmarahu. Kuid eks kõik said ju aru, et maailmarahu nimel on vaja kõigepealt kommunistidest lahti saada.

Aavo Kokk

Aavo Kokk on US Real Estate’i juhataja. See ettevõte arendab Rotermanni kvartalit, Tallinna merekindlust ja mitmeid teisi suuri linnakeskkondi. Loe artikleid (10)