Peeter Koppel: uus kümnend algab pigem optimistlikus meeleolus

Üldiselt on võimalik maailma- ja eriti arenenud maailma majandusele vaadata kahte moodi, kusjuures mõlemad vaated on õigustatud. Esimene vaade on konservatiivne, pessimistlik ja pikaajaline ning märgib ära hiiglasliku võlakoorma, rahvastiku vananemise, tootlikkuse vähenemise ning (eeltoodust tulenevalt) kasvu puudumise. See vaade juhib tähelepanu struktuursetele probleemidele. Teine vaade – lühiajaline – on aga selgelt optimistlikum.

Hetkel näib, et järgnevad paar kvartalit on globaalselt nii tsükli mõttes kui ka teatud tingimuste mõttes pigem meeldiva temperatuuriga. Tingimused, mis selle meeldivuse tekitavad, on odav ja kergelt kättesaadav laenuressurss, asjaolu, et üle maailma on näha tootmises aktiviseerumist, ning fakt, et hiinlased on oma hiidmajandust mõõdukalt stimuleerimas.

Rahvusvaheline Valuutafond leiab, et järgneva viie aasta jooksul on globaalne majanduskasv mõnevõrra suurem, kui see on olnud pärast 80ndaid aastaid keskmiselt. Pessimist ilmselt tõstab siinkohal sõrme üles ning seab sellise stsenaariumi tõenäosuse tõsise küsimärgi alla, kuid tõepoolest – arenenud riikide kasv on küll alla trendi ning jääb ka edaspidi alla trendi, kuid arenevate riikide kasv kompenseerib seda piisavalt, et IMF saab teha just selliseid prognoose nagu ta teeb.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (74)