Peeter Koppel: kas liigne optimism on võimalik?

Wall street.

Lihtne vastus – jah, on küll. Paraku tavaliselt selgub see, kas optimism oli liigne, alles takkajärgi. Siinkohal aga võtaksin julguse kokku ning ütleksin, et finantsturud on hetkel veidikene liigse optimismi küüsi sattunud ning rutakaid (eriti esimesi) samme ei tasuks teha – isegi siis, kui on tunne, et muidu jäädakse „kõigest heast“ ilma. Miks?

Seis Ameerika Ühendriikides

Aktsiad on Ühendriikides eelmise aasta novembrist alates rallinud eelkõige sellepärast, et muidu nii vastuoluline USA president on lubanud samme, mis parandavad börsiettevõtete (ja tarbijate) olukorda ning võiksid seega kajastuda ka aktsiahindades.

Siin on aga küsimus ajastuses ja reaalses mõjus. USA Kongress peab sammud heaks kiitma ning seal puudub nende osas üksmeel. See tähendab seda, et kõik meetmed ei pruugi läbi minna ning nende heakskiit võib jääda aasta teise poole. Kui nüüd keegi ütleb, et aga USA uus president lubas fiskaalset stimulatsiooni, siis see ilmselt küll tuleb, kuid hetke olukord on pigem selline, et selle mõju taandab vähemalt teatud määral ära intressimäärade tõus.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (75)