Erkki Otsman: Una copla, por favor!

Maailmas tuntakse hispaania muusikast eelkõige flamenco’t, kuigi kitsamas mõttes tuleks selle muusikastiiliga siduda ehk ainult andaluusia mustlasi. Copla sõna kuuldes kehitavad aga paljud ainult õlgu, mis sest, et tegemist on puhtakujulise ibero eneseväljenduskunsti vormiga. Järgnevas artiklis saab hea lugeja veidi mõtteainet selle kirgliku ja päikeselise maa laulukultuurist ja esindajatest.

Copla juured

Copla sünnipaigaks peetakse Hispaania lõunapoolseimat maakonda: Andaluusiat. Siinsed ajaloolised keskused nagu Sevilla, Granada, Cordoba koos oma mitmetahulise elanikkonnaga ning maakonna vaheldusrikas maastik ja loodus on olnud poeetidele ja laululoojatele inspiratsiooni allikateks.

Hispaanlased ise kutsuvad seda laulustiili andaluusia copla’ks või lihtsalt hispaania lauluks (canción español). Copla muusikalised juured pärinevad hispaania rahvamuusikast ning selle näiteks tooksin välja laulu „Doce cascabeles“/“Kaksteist kuljust“, milles noormees jutustab oma kevadisest reisist koos kaunite sõbrannadega läbi särava Andaluusia.

Erkki Otsman

Erkki Otsman on muusik ja artist. Loe artikleid (13)