Viljar Arakas: kas rahandusulme saab teoks? MMT läheb koos GND-ga baari…

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Ettevõtja Viljar Arakas kirjutab finantsmaailmas palju kõneainet pakkuvast “kaasaegsest rahandusteooriast” – ideest, mis rõhuval enamusel eelmisel sajandil majandushariduse saanud inimestel kiirelt harja punaseks ajab.

Toodud pealkirja krüptilised akronüümid moodustavad mõisted, mida peaks heale lugejale lähemalt tutvustama. Esimene neist, MMT, on lühend mõistest Modern Monetary Theory ehk maakeeli kaasaegne rahandusteooria. Tegemist on finantsmaailmas kõige rohkem laineid lööva teemaga, mis ei jäta ükskõikseks ühtegi majandusornitoloogi, nii ka mitte siinkirjutajat.

Lühidalt saab ideed kirjeldada järgnevalt: seni kuni meil ei ole pikaajalist inflatsiooniprobleemi, võib keskvalitsus vabalt võtta keskpangast raha oma jooksvate kulutuste katteks ja seda mis iganes vormis. Rahvusvaluuta on kui rahvuslik monopol, mis kuulub rahvale ehk siis rahva poolt valitud valitsusele, väidavad idee pooldajad.

Kuidas on võimalik üldse niimoodi mõelda, et justkui ühendame omavahel keskpanga ja keskvalitsuse? Kas rahandusulme on saanud tõeks saamas?

Ehk tasub meil täna ulmelisena tunduvate ideede osas tõesti olla alandlikum, kuna elu on meile möödunud finantskriisi käigus pidevalt õpetanud, et mõeldamatu võib muutuda vältimatuks vaid ühe nädalavahetusega. Ideele on omalt poolt andnud tuge mitmed ebatraditsioonilised arvamusliidrid.

Rahulik keskkond ei teki iseenesest.
Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks (5€ kuus)!

Häid lugemiselamusi!

Viljar Arakas

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (3)