Viljar Arakas: kas rahandusulme saab teoks? MMT läheb koos GND-ga baari…

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Ettevõtja Viljar Arakas kirjutab finantsmaailmas palju kõneainet pakkuvast “kaasaegsest rahandusteooriast” – ideest, mis rõhuval enamusel eelmisel sajandil majandushariduse saanud inimestel kiirelt harja punaseks ajab.

Toodud pealkirja krüptilised akronüümid moodustavad mõisted, mida peaks heale lugejale lähemalt tutvustama. Esimene neist, MMT, on lühend mõistest Modern Monetary Theory ehk maakeeli kaasaegne rahandusteooria. Tegemist on finantsmaailmas kõige rohkem laineid lööva teemaga, mis ei jäta ükskõikseks ühtegi majandusornitoloogi, nii ka mitte siinkirjutajat.

Teooria sünnilugu viib meid 20. sajandi algusesse, kui sellele panid aluse Georg F. Knappi ja Alfred Mitchell-Innesi kirjutised ning nende hilisem süntees. Viimasel ajal on kõikide vasakpoolsete parima uue monetaaridee “laulnud riigirahanduse edetabelite tippu” ameerika ökonomist Stephanie Kelton, kes oli 2016. aastal USA demokraatide vasaktiiva presidendikandidaadi Bernie Sandersi majanduspoliitika nõunik. Ideele on hiljuti pakkunud poliitvõimendust New Yorgist kongressi esindajatekotta valitud 30-aastane karismaatiline Alexandria Ocasio-Cortez, kes on üks käimasoleva kultuurirevolutsiooni käilakujusid. Loomulikult on idee rohkem kui sümpaatne Suurbritannia leiboristidele, mida juhib neokommunist Jeremy Corbyn. Mõlemal pool Atlandit näevad vasakpoolsed selles imerelva oma utoopiliste kulutusplaanide rahaliseks katmiseks.

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (13)